Hrubé správanie lekárky | Medicínske právo
              

Otázka


Hrubé správanie lekárky

Tomáš Lipták
 | 23.7.2013 | komentárov: 0

Otázka:

Dobrý deň. Bola som na drobnom zákroku, za ktorý som si platila, bola som vystrašená. Lekárka ma neupokojila, práve naopak , pri komunikácii s personálom začala v mojej prítomnosti vulgárne nadávať. Môže sa takto správať?Odpoveď:

Podľa znenia Etického kódexu zdravotníckeho pracovníka sa má každý zdravotnícky pracovník (teda aj lekár), okrem iného, správať profesionálne s "hlbokým ľudským vzťahom" k človeku pri poskytovaní zdravotníckej starostlivosti. Zároveň sa správa k pacientovi "korektne, s pochopením.. ..trpezlivosťou a nezníži sa k hrubému konaniu". Ak tak lekár alebo iný zdravotnícky pracovník nepostupuje, porušuje jednu z povinností pri výkone zdravotníckeho povolania dodržiavať etický kódex.

V prípade, ak má pacient pochybnosti o správaní lekára alebo iného zdravotníckeho pracovníka na základe konkrétnej situácie (diskriminačné, urážlivé, hrubé správanie a podobne), môže sa obrátiť so sťažnosťou na riaditeľstvo zariadenia poskytujúceho zdravotnícke služby, vyšší územný celok (odbor zdravotníctva) alebo na komoru, ktorej je lekár alebo iný zdravotnícky pracovník členom.

Na záver, vzťah medzi pacientom a lekárom je rovnocenný a je založený na vzájomnom rešpektovaní. Z toho dôvodu je nutné primerané správanie aj zo strany pacienta.


 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku


-- žiadne príspevky --