Doprovod príbuzného na ošetrenie - pracovné voľno | Medicínske právo
              

Otázka


Doprovod príbuzného na ošetrenie - pracovné voľno

Zoltán Nagy
 | 16.7.2013 | komentárov: 4

Otázka:

Dobrý deň. rada by som s Vami konzultovala problém vyberania voľna pre doprovod príbuzného na ošetrenie. Žijem s ťažko chorým otcom, ktorého musím voziť na kontroly. Môj zamestnávateľ mi odmietol dať voľno. Ako mám postupovať? Nikto iný otca odviezť nemôže.Odpoveď:

Dobrý deň, ďakujeme za otázku. Ustanovenie § 141 ods. 2 písm. c) Zákonníka práce jasne zakotvuje povinnosť zamestnávateľa poskytnúť pracovné voľno zamestnancovi pri sprevádzaní rodinného príslušníka do zdravotníckeho zariadenia na vyšetrenie alebo ošetrenie pri náhlom ochorení alebo úraze a na vopred určené vyšetrenie, ošetrenie alebo liečenie. Pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak bolo sprevádzanie nevyhnutné a uvedené úkony nebolo možné vykonať mimo pracovného času. 

Z uvedeného vyplýva, že zo zákona máte nárok najviac na sedem dní pracovného voľna s náhradou mzdy ročne (tzv. platené voľno), ktoré Vám je zamestnávateľ povinný poskytnúť z dôvodu sprevádzania rodinného príslušníka napr. na ošetrenie. Ak by zamestnávateľ neposkytol zákonných sedem dní pracovného voľna s náhradou mzdy zamestnancovi, z dôvodu sprevádzania rodinného príslušníka, dopustil by sa protiprávneho konania s možnými súdnymi následkami.

Ak ste si počas roka prečerpali zákonných 7 dní pracovného voľna s náhradou mzdy zákon nevylučuje možnosť, dohodnúť sa so zamestnávateľom na vyššom počte dní pracovného voľna, avšak už bez poskytnutia náhrady mzdy (tzv. neplatené voľno). V tomto prípade pôjde o vec dohody medzi Vami a zamestnávateľom. Ďalšou možnosťou je využiť tzv. náhradné voľno v prípade výkonu práce nadčas.

Záverom podotýkam, že pri sprevádzaní rodinného príslušníka je potrebné požiadať zdravotníckeho pracovníka o vydanie potvrdenia, ktorým zamestnávateľovi preukážete, že ste rodinného príslušníka skutočne v daný deň sprevádzali.


 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku


hela

(19.6.2018)
ja som mala iní problém, mala som skoro 40 teplotu a vedúca ma nechcela pustiť k lekárka aby som si dala aspoň lieky napísať, vraj mám ísť po pracovnom čase kde som jej povedala že po 12 hodine ma už nezoberú, tak som odišla teda robiť aj v takých teplotách dalej, nato o pol 12 na obed mi dobehla dať priepustku aby som išla k lekárke tak som sa obliekla no a naštastie autom som to stihla do 12 prísť. Čo som sa dozvedela od sestričky bol šok vraj volala z roboty že dokedy sú tam aby vedela či ma ma vôbec pustiť k lekárke, ale sestrička jej nahundrala ako to že ma nechce pustiť atď., keď jej to teraz spomeniem tak to nieje pravda aký paradox keď človek pomaly 40 teplotou nemôže ísť k lekárovy.

Miro

(27.9.2017)
Dobrý deň, chem sa spýtať podla zamestnavatela mame pracovnú dobu od 9 do 15 a ak si dam lekára od 13 hod. tak mam lekára len do 15 ap potom si musím do 17 dve hodiny nadrobit je toto v poriadku ? info prosím poslat na mirom2@azet.sk

Jarmila Šimeková

(5.9.2017)
Matka s 2 malými deťmi má teda spolu nárok na 21 dní pracovného voľna v roku?

Jarmila Šimeková

(5.9.2017)
Mám teda nárok na 7 dní pre seba + 7 dní pre rodinného príslušníka? Alebo spolu 7 dní? Ďakujem.