Doprovod príbuzného na ošetrenie - pracovné voľno | Medicínske právo
              

Otázka


Doprovod príbuzného na ošetrenie - pracovné voľno

Zoltán Nagy
 | 16.7.2013 | komentárov: 3

Otázka:

Dobrý deň. rada by som s Vami konzultovala problém vyberania voľna pre doprovod príbuzného na ošetrenie. Žijem s ťažko chorým otcom, ktorého musím voziť na kontroly. Môj zamestnávateľ mi odmietol dať voľno. Ako mám postupovať? Nikto iný otca odviezť nemôže.



Odpoveď:

Dobrý deň, ďakujeme za otázku. Ustanovenie § 141 ods. 2 písm. c) Zákonníka práce jasne zakotvuje povinnosť zamestnávateľa poskytnúť pracovné voľno zamestnancovi pri sprevádzaní rodinného príslušníka do zdravotníckeho zariadenia na vyšetrenie alebo ošetrenie pri náhlom ochorení alebo úraze a na vopred určené vyšetrenie, ošetrenie alebo liečenie. Pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak bolo sprevádzanie nevyhnutné a uvedené úkony nebolo možné vykonať mimo pracovného času. 

Z uvedeného vyplýva, že zo zákona máte nárok najviac na sedem dní pracovného voľna s náhradou mzdy ročne (tzv. platené voľno), ktoré Vám je zamestnávateľ povinný poskytnúť z dôvodu sprevádzania rodinného príslušníka napr. na ošetrenie. Ak by zamestnávateľ neposkytol zákonných sedem dní pracovného voľna s náhradou mzdy zamestnancovi, z dôvodu sprevádzania rodinného príslušníka, dopustil by sa protiprávneho konania s možnými súdnymi následkami.

Ak ste si počas roka prečerpali zákonných 7 dní pracovného voľna s náhradou mzdy zákon nevylučuje možnosť, dohodnúť sa so zamestnávateľom na vyššom počte dní pracovného voľna, avšak už bez poskytnutia náhrady mzdy (tzv. neplatené voľno). V tomto prípade pôjde o vec dohody medzi Vami a zamestnávateľom. Ďalšou možnosťou je využiť tzv. náhradné voľno v prípade výkonu práce nadčas.

Záverom podotýkam, že pri sprevádzaní rodinného príslušníka je potrebné požiadať zdravotníckeho pracovníka o vydanie potvrdenia, ktorým zamestnávateľovi preukážete, že ste rodinného príslušníka skutočne v daný deň sprevádzali.


 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku


Miro

(27.9.2017)
Dobrý deň, chem sa spýtať podla zamestnavatela mame pracovnú dobu od 9 do 15 a ak si dam lekára od 13 hod. tak mam lekára len do 15 ap potom si musím do 17 dve hodiny nadrobit je toto v poriadku ? info prosím poslat na mirom2@azet.sk

Jarmila Šimeková

(5.9.2017)
Matka s 2 malými deťmi má teda spolu nárok na 21 dní pracovného voľna v roku?

Jarmila Šimeková

(5.9.2017)
Mám teda nárok na 7 dní pre seba + 7 dní pre rodinného príslušníka? Alebo spolu 7 dní? Ďakujem.