Odmietnutie ošetrenia | Medicínske právo
              

Otázka


Odmietnutie ošetrenia

Veronika Miková
 | 13.7.2013 | komentárov: 0

Otázka:

Dobrý deň. Lekárka špecialistka ma odmietla vyšetriť s tým, že nemám so sebou všetky papiere. Ja žiadne ďalšie dokumenty k mojej diagnóze momentálne nemám. Môže ma takto odmietnuť?



Odpoveď:

Z otázky nie je jasné o aké „papiere“ ide. Predpokladám, že ide o zdravotnú dokumentáciu. V takom prípade § 23 zákona 576/2004 Z.z. o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov hovorí o odovzdaní zdravotnej dokumentácie v prípade „zmeny lekára“. Podľa týchto ustanovení pri zmene poskytovateľa ambulantnej starostlivosti z dôvodu odstúpenia od dohody o poskytovaní zdravotnej starostlivosti je poskytovateľ povinný preukázateľne odovzdať zdravotnú dokumentáciu alebo jej rovnopis do siedmich dní od jej vyžiadania novému poskytovateľovi, s ktorým osoba uzatvorila dohodu o poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Z toho môžeme vyvodiť, že nie pacient ale poskytovateľ je povinný odovzdať na požiadanie zdravotnú dokumentáciu novému poskytovateľovi. Iným prípadom by bolo ak by nešlo o zdravotnú dokumentáciu ale o tzv. „výmenný lístok“. Podľa § 8 ods. 4 toho istého zákona špecializovaná ambulantná starostlivosť uhrádzaná na základe verejného zdravotného poistenia sa poskytuje na základe písomného odporúčania všeobecného lekára. Z otázky neviem posúdiť, o ktorý z týchto prípadov sa jedná.


 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku


-- žiadne príspevky --