Poplatok u lekára | Medicínske právo
              

Otázka


Poplatok u lekára

Ľudmila Moľová
 | 15.7.2013 | komentárov: 0

Otázka:

Práve som sa vrátila od mojej obvodnej lekárky a som nahnevaná. Zato, že mi vypísala žiadosť o kúpeľnú liečbu som si zaplatila 20 eur podľa cenníka, ktorý mala v čakárni. Chcela by som vedieť, či je tento poplatok v súlade so zákonom. Nikto z mojich známych nič také zatiaľ neplatil.Odpoveď:

Dobrý deň. Otázka poplatkov u lekára je stále aktuálnym problémom. Zákon nestanovuje presný výpočet poplatkov, ktoré je lekár oprávnený požadovať od pacienta, a preto môžu rôzni lekári spoplatňovať odlišné úkony a za rovnaké úkony požadovať poplatky v rôznom cenovom rozpätí. Zákon nepriamo reguluje len výšku poplatku za prednostné ošetrenie, keď tento podlieha schváleniu zo strany samosprávneho kraja.
Každý lekár zvyčajne zverejňuje výšku poplatkov, ktoré požaduje ako úhradu za poskytnuté služby v čakárni svojej ambulancie a pacient má možnosť sa s nimi oboznámiť. Je preto na pacientovi či sa rozhodne ich výšku akceptovať alebo vyhľadá iného lekára u ktorého sú poplatky za daný úkon nižšie. Pacient je povinný platiť iba za tie úkony, ktoré zdravotné poisťovňa neuhrádza podľa zákona a lekár je povinný vystaviť pacientovi doklad o zaplatení. Súkromný lekár musí naviac do priestorov čakárne vyvesiť samosprávnym krajom schválenú žiadosť o tom, že je oprávnený poplatok vyberať.


 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku


-- žiadne príspevky --