Informovaný súhlas a nezhoda rodičov | Medicínske právo
              

Otázka


Informovaný súhlas a nezhoda rodičov

Daniela Diheneščíková
 | 3.7.2013 | komentárov: 0

Otázka:

Žijem sama, som rozvedená a mám mentálne chorého 15- ročného syna, ktorý trpí aj radom ďalších  zdravotných problémov. Teraz by mal ísť syn na operáciu, ale bývalý manžel s tým nesúhlasí, tvrdí, že operácia synovi len poškodí.  Môžem dať syna operovať aj bez jeho súhlasu? Nemôže mi to nejako uškodiť  napr. že dostane starostlivosť o syna?



Odpoveď:

V zmysle zákona č 576/2004 Z.z. o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov na základe § 6 ods. 6 pís. b) informovaný súhlas dáva zákonný zástupca, ak osobou, ktorej sa má zdravotná starostlivosť poskytnúť, je osoba nespôsobilá dať informovaný súhlas. Podľa § 35 zákona o rodine v znení neskorších prepisov (z. č. 36/2005) v prípade ak sa rodičia nezhodnú o udelení súhlasu na poskytnutie zdravotnej starostlivosti rozhodne na návrh niektorého z rodičov súd. Z Vašej otázky vyplýva, že obaja máte záujem na zdraví Vášho dieťaťa, preto Vám odporúčame, aby ste sa obrátili na súd. Súd sa bude zaoberať tým čo je v danej veci oprávneným záujmom dieťaťa. Ďalšie ustanovenie spomínaného zákona o zdravotnej starostlivosti uvádza situáciu, ak by zákonný zástupca informovaný súhlas odmietol poskytnúť, poskytovateľ môže dať návrh na súd, ak je to v záujme osoby nespôsobilej dať informovaný súhlas, ktorej sa má zdravotná starostlivosť poskytnúť. V takomto prípade súhlas súdu s poskytnutím zdravotnej starostlivosti nahrádza informovaný súhlas zákonného zástupcu.


 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku


-- žiadne príspevky --