Pochybnosť o nezaujatosti znalca | Medicínske právo
              

Otázka


Pochybnosť o nezaujatosti znalca

Veronika Miková
 | 4.7.2013 | komentárov: 1

Otázka:

Dobrý deň. Momentálne sa súdime s nemocnicou. Mám podozrenie, že znalecký posudok bol zmanipulovaný, pretože znalkyňa sa pozná s ošetrujúcim personálom. Ako sa máme brániť?Odpoveď:

Dobrý deň, právna úprava sa nachádza v zákone 382/2004 Z.z. o znalcoch, tlmočníkoch a prekladateľoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Podľa § 16 ods. 2 tohto zákona znalec je povinný vykonávať znaleckú činnosť riadne a v určenej dobe (písm. b) ) a nestranne (písm. d) ). Vylúčenie znalca je upravené v § 11. Podľa týchto ustanovení „Znalec, tlmočník alebo prekladateľ je vylúčený, ak možno mať pre jeho pomer k veci, k zadávateľovi alebo k inej osobe, ktorej sa úkon týka, pochybnosť o jeho nezaujatosti“. Z toho môžeme vyvodiť, že pre vylúčenie znalca stačí pochybnosť o jeho nezaujatosti. V odseku 2 § 11 je povinnosť znalca bezodkladne oznámiť zadávateľovi skutočnosti, pre ktoré by mohol byť vylúčený. Máte teda možnosť namietať  zaujatosť znalca. Tu je ale podľa môjho názoru potrebné dodať, že skutočnosť, že znalec sa pozná s ošetrujúcim lekárom, resp. zdravotníckym personálom, nemusí automaticky znamenať, že znalecký posudok vyhotovil nesprávne resp. že bol zaujatý. Preto bude už na uvážení súdu (zadávateľa), či námietku zaujatosti bude akceptovať a ako bude postupovať, samozrejme pri zachovaní procesných zásad.


 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku


renata hudakova

(5.8.2017)
dobry den,lekar-sudny znalec ma lieci dlhe roky na schizofreniu,ako sa mam postavit voci tomu,ze sa mylil,ja sa necitim,chora,ako mu to mam dokazat,dakujem.