DOMÁCI POROD | Medicínske právo
              

Otázka


DOMÁCI POROD

Daniela Diheneščíková
 | 14.6.2013 | komentárov: 0

Otázka:

Dobrý deň, som tehotná a rada by som rodila doma. Mám právo rodiť niekde inde ako v pôrodnici? Preplatia mi z poistenia asistenciu pôrodnej asistentky? Ďakujem za odpoveď.Odpoveď:

Článok 2 ods. 3 Ústavy SR hovorí o tom, že každý môže konať, čo nie je zákonom zakázané, a nikoho nemožno nútiť, aby konal niečo, čo zákon neukladá. Súčasná právna úprava vyslovene nezakazuje takýto spôsob pôrodu.  Je určite príjemnejšie priviesť svojho potomka v prirodzenom prostredí ženy, avšak je tu na mieste dôkladne zvážiť riziká takéhoto spôsobu pôrodu.
Aj na Slovensku sa vyskytli prípady kedy, žena porodila doma za prítomnosti pôrodnej asistentky. V krajinách ako je Nemecko či Holandsko majú ženy možnosť využiť služby pôrodnej asistentky, ktorá sprevádza pôrod v domácnosti ženy. Samozrejme musia byť splnené určité podmienky ako je napr. bezrizikové alebo nízkorizikové tehotenstvo alebo to, že pár sa už počas tehotenstva pripravuje na domáci pôrod.
    Čo sa týka druhej otázky, či poisťovňa prepláca asistenciu pôrodnej asistentky v súčasnosti sa takýto úkon neprepláca. Preplácal by, sa v tom prípade, ak by pôrodná asistentka mala uzatvorenú zmluvu s poisťovňou. Avšak takéto zmluvy sa neuzatvárajú.


 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku


-- žiadne príspevky --