Oslobodenie od povinnosti mlčanlivosti | Medicínske právo
              

Otázka


Oslobodenie od povinnosti mlčanlivosti

Renáta Zábojová
 | 21.5.2013 | komentárov: 1

Otázka:

Môj lekár (gynekológ) ma vyšetril a zistil, že mám kvapavku. Mám 17 rokov. Na prehliadke som bola sama. Tvrdí, že to povie mojej mame. Môže jej poskytnúť údaje o mojom zdravotnom stave?



Odpoveď:

Dobrý deň, ďakujeme za Vašu otázku. Váš lekár (gynekológ) je podľa zákona č. 578/2004 Z.z. o zdravotnej starostlivosti povinný informovať Vašu mamu ako Vášho zákonného zástupcu o účele, povahe, následkoch a rizikách poskytnutia zdravotnej starostlivosti. Keďže trpíte chorobou ako je kvapavka a tá si bude vyžadovať liečbu, Vaša mama sa to od lekára určite dozvie. Lekár je síce viazaný povinnosťou mlčanlivosti, avšak ak si Vaša mama vyžiada od neho informácie o Vašom zdravotnom stave, toto  jej nemožno odmietnuť. Taktisto je Váš gynekológ podľa § 4 vyhlášky Ministerstva zdravotníctva č. 585/2008 Z.z. ktorou sa ustanovujú podrobnosti o prevencii a kontrole prenosných ochorení, zbavený povinnosti mlčanlivosti a je povinný výskyt takéhoto ochorenia hlásiť príslušnému regionálnemu úradu, keďze podľa prílohy č.5 zákona č. 355/2007 Z.z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, ide o gonokokovú infekciu a teda ochorenie, ktoré sa musí hlásiť po pozitívnom laboratórnom výsledku.


 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku


Lenka

(26.10.2016)
Dobrý den, môžem sa opýtať chcela by som vedieť či ma právo zistiť si pan policajt môj zdravotný stav konkrétne v oblasti gynekologie. ďakujem za odpvoeď.