Vycestovanie za eutanáziou | Medicínske právo
              

Otázka


Vycestovanie za eutanáziou

Daniela Diheneščíková
 | 8.4.2013 | komentárov: 1

Otázka:

Dobrý deň, môže občan Slovenskej republiky legálne vycestovať za vykonaním eutanázie do inej krajiny?Odpoveď:

Na tom nie je nič nelegálne, keď sa človek rozhodne ukončiť svoj život. Možnosť slobodne sa rozhodnúť patrí medzi práva, ktorými disponuje každý jedinec. Samovražda podľa našej právnej úpravy trestná nie je. V prípade ak sa občan Slovenskej republiky odhodlá uplatniť si svoje „právo na smrť“ a rozhodne sa ju podstúpiť v inom štáte, nemôže byť trestne stíhaný. Pokiaľ ide o formu aktívnu, je v našom právnom poriadku absolútne neprijateľná. Prichádza tu do úvahy vycestovanie za ňou. V Európe je eutanázia povolená v Albánsku, Belgicku, Holandsku, Luxembursku a Švajčiarsku. Samozrejme sú tu určité prísne kritéria, ktoré je potrebné splniť, aby bola realizácia „práva na smrť“ umožnená. K esenciálnym znakom eutanázie (predovšetkým aktívnej) priraďujeme:

- ukončenie života človeka trpiaceho neznesiteľnou bolesťou,
- dôvodom voľby smrti je úmysel ukončiť utrpenie chorej osoby,
- smrť nastáva v dôsledku úmyselného konania/opomenutia tretej osoby(v prípade omisívneho konania nastáva predovšetkým v dôsledku plného sa prejavenia ochorenia),
- tretia osoba koná/nekoná na žiadosť oprávneného subjektu (buď „usmrcovaného“, alebo jemu blízkych osôb).

Vezmime si napríklad do úvahy také Holandsko (je tu zlegalizovaná aktívna eutanázia), kde zákon nepostihuje lekára v prípade ak, vykoná eutanáziu na pacientovi, ktorý nie je občanom Holandska. Aj tu je však potrebné naplniť určité zákonom stanovené podmienky, ktorými sú nasledovné: 1. dobrovoľná a trvalá prosba chorého; 2. beznádejná zdravotná situácia; 3. konzultácia s ďalším lekárom a 4. nahlásenie eutanázie polícii.

Ak by nastala situácia, že niekomu pomôžete spáchať samovraždu, čiže ho odveziete do danej krajiny, aby podstúpil eutanáziu, môžete byť trestne stíhaný za trestný čin účasti na samovražde, ktorý upravuje § 154 Trestného zákona č. 300/2005 Z.Z. v znení neskorších predpisov.


 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku


marta

(25.5.2017)
dobrý deň ako a kde si môžem vybaviť eutanáziu dakujem