Výživové doplnky v nemocnici | Medicínske právo
              

Otázka


Výživové doplnky v nemocnici

Jana Bajužík Böszörményi
 | 23.10.2012

Otázka:

Dobrý deň,
Výživové doplnky v nemocnici:
Dobrý deň! Mám manžela v nemocnici na ARE. Mal mozgovú príhodu a mal problém s rozdýchavaním po umelom spánku, keďže bol tuhý fajčiar. Na začiatku dýchal len 1 hod sám, ale bol unavený, takže ho dali znovu na prístroj. Tak ležal asi 3 dni a dýchal stále s prístrojom. Lekár mi povedal, že to bude problém, môže dostať zápal pľúc a zomrieť. Preto som požiadala primára, či mu môžu podávať Cordyceps, čínsky prírodný liek na posilnenie imunity a pľúc, ktorý užíval aj predtým, keď mal problémy s dýchaním. Súhlasil. Na 3-tí deň dýchal môj muž 8 hod sám. Každý deň viac a viac. Po 5-tich dňoch mu znížili dávku a po ďalších 5-tich dňoch tento liek úplne vylúčili. Mali právo?Odpoveď:

Dobrý deň,
v prvom rade sme radi, že sa Vášmu manželovi zlepšilo dýchanie.  Bohužiaľ, neuvádzate, či sa manželovi po vysadení Cordyceps opäť priťažilo, ale lekár má právo rozhodnúť, aké lieky a v akej dávke ich bude pacient užívať, a to aj lieky prinesené pacientom. Mohol teda Vášmu manželovi liek vysadiť.
Len pre zaujímavosť, Cordyceps nie je určený na diagnostikáciu, liečbu a prevenciu chorôb, ide len o výživový doplnok. Rozdiel medzi liekom a výživovým doplnkom je predovšetkým v obsahu zdravotne alebo medicínsky účinných látok postupmi a podmienkami ich vývoja, výroby, kontroly, označovania a marketingu, ako aj dôvodmi a spôsobom použitia.
Výživové doplnky sú potraviny na doplnenie prirodzenej stravy a liek je liečivo alebo zmes liečiv a pomocných látok upravených technologickým procesom do liekovej formy a určených na ochranu pred chorobami, na diagnostiku chorôb, liečenie chorôb alebo na ovplyvňovanie fyziologických funkcií


 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook