Vydanie zdravotnej karty | Medicínske právo
              

Otázka


Vydanie zdravotnej karty

 | 17.6.2009 | komentárov: 12

Otázka:

Pred týždňom som ukončil Dohodu o poskytovaní zdravotnej starostlivosti a prešiel som k inému všeobecnému lekárovi. Môj pôvodný lekár mi odmietol vydať zdravotnú dokumentáciu. Ja som ju chcel odniesť svojmu novému lekárovi. Môže lekár zadržať kartu pacienta, ktorému už neposkytuje zdravotnú starostlivosť?



Odpoveď:

Vedenie zdravotnej dokumentácie a jej uchovávanie upravuje 576/2004 Z.z. o zdravotnej starostlivosti. Je potrebné si uvedomiť, že zdravotná dokumentácia je dokument obrovskej informačnej hodnoty obsahujúci citlivé informácie o človekovi, ktorá by mala mapovať jeho zdravotný stav od narodenia až po smrť. Vzhľadom na tento jej osobitný status je eminentný záujem, aby pri nakladaní s ňou nedošlo k úniku informácii o pacientovi, resp. strate zdravotných záznamov, pretože takýto stav by v niektorých prípadoch mohol mať pre osobu pacienta fatálne následky. V zmysle § 23 ods. 1 je (cit) „ poskytovateľ povinný preukázateľne odovzdať zdravotnú dokumentáciu alebo jej rovnopis do siedmich dní od jej vyžiadania novému poskytovateľovi, s ktorým osoba uzatvorila dohodu o poskytovaní zdravotnej starostlivosti.“ Zákon neukladá lekárovi povinnosť vydať zdravotnú dokumentáciu do rúk pacienta, ukladá mu povinnosť doručiť ju novému poskytovateľovi. Pacient sa teda nemôže domáhať vydania originálu alebo rovnopisu dokumentácie za účelom jej odovzdania novému lekárovi. V prípade, ak má pacient záujem nahliadať do svojej dokumentácie, zákon mu to umožňuje, taktiež si z dokumentácie môže na mieste vyhotovovať výpisky a kópie. Poskytovateľ si môže nechať originál zdravotnej dokumentácie (novému lekárovi môže doručiť len rovnopis), ba dokonca súdiac z § 22 ods. 2 zákona 576/2004 Z.z. si dovoľujeme konštatovať, že poskytovateľ má povinnosť ponechať si originál alebo rovnopis a uchovávať ju po dobu 20 rokov. Zo zákona nie je možné vydedukovať či 20 rokov od smrti pacienta (keďže vzhľadom na skončenia poskytovania zdr. starostlivosti sa o smrti pacienta nedozvie), alebo pod dobu 20 rokov od poskytnutia poslednej zdravotnej starostlivosti.


 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku


lubomír

(25.6.2017)
Sú to nezmyselné zákony, ktoré sú tvorcom chorého debilného človeka. Je to porušenie ľudských práv osoby, ktorej zdravotná karta patrí. Práve tieto údaje sú väčšinou vynášané lekárom respektíve sestričkou lekára, ktorý s cudzou kartou manipulujú. Všetky zákony, ktoré som mohol a stihol prešetriť sú proti ľudskosti a porušujú ľudské práva a slobody pacientov.Kto z pacientov by utekal so zdr. kartou a chválil sa niekomu a vynášals na seba pspbne zdravotné výpisy..Práve naoopak. Stretávamesa v tejto krajine, že práve zdravotnícky personál si vytvára čitateľsky krúžok aj so zvedavými ľuďmi, ktorý nemajú právo nahliadať respektíve mať záujem o cudzie osobne zdravotné doklady.

Katarína

(29.5.2017)
Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať či existuje nejaký nový zákon na základe ktorého doktor nemôže poskytnúť zdravotný dokumentáckiu iba výpis za poplalok 10EUR. ďakujem

Izabela

(21.7.2016)
Dobrý deň, chcela by som vedieť, či v prípade, že si pôvodný lekár nechá zdravotnú dokumentáciu, môže byť táto dokumentácia zapečatená, aby do nej nikto nemohol nahliadnuť, ani iný lekár, príp. či sa takáto dokumentácia dá archivovať aj inde než u pôvodného lekára, aby som zabránila jej zneužitiu. Pekne ďakujem.

Mgr.Mária Múranicová,rod.Počiatková

(15.5.2016)
Dobrý deň.Chcela som naviazať na prvý diskusný príspevok,ale systém v počítači mi tento zrušil.Stalo sa,že poskytovateľ zdravotnej starostlivosti podľa zákonov 576 aj 578 z 2004,od konca roku 2015 nereagovaj na moje požiadavky,vo veci vykonania zdravotnej prehliadky na účely vedenia motorového vozidla,a pretrvávajúceho prenasledovania s vyhadzovaním ŤZP osoby z rýchliku Žilina -Bratislava_v Považskej Bystrici a prístupom zodpovedných za tento stav.Po 4 mesačnom úsilí som našla ambulanciu pána doktora ,okrem Jaroviec-čo bolo pre mňa veľmi ďaleko,v Prievoze,blízko miesta kde som cca pred 12rokmi bola naposledy u pána doktora,mal ďaľšiu ambulanciu,no žiaľ pri mojej návšteve,som od okolo žijúcich zistila,že pán doktor v apríli v mladom veku a vo výbornom zdravotnom stave sebe nedokázal pomôcť.AKO POSTUPOVAŤ PRI VYMOŽENÍ MOJEJ ZDRAVOTNEJ DOKUMENTÁCIE A TAKTIEŽ JEJ VÝPISU-bez konania pred súdom.Ďakujem Mária

Iveta Kolandrova

(7.3.2016)
potrebujem tlačivo žiadosť o vydanie zdravotnej dokumentácie

Amália

(18.2.2016)
Dobrý deň,
má právo starosta obecného úradu pozbierať celú zdravotnú dokumentáciu od dôchodcov za účelom, že osobne ich zoberie posudkovému lekárovi, ktorý napíše hodnotenie potrebné pre pobyt v dennom stacionári?

Katarina

(17.9.2015)
Zadam vas o radu chcem sa iformovat ci lekar moze svojvolne zmenit lieky ked pred 4 mesiacmi mi povedal ze vysadime lieky ze budeme znizovat davky a ukoncime liecbu teras mi zmenil lieky manzelovy som povedala ze sa citim zle viete mame male dieta 4 10 bude mat 3 roky po 13 rokoch sa nam narodil nas Filipko lebo o 3 dievcatko sme prisly je to pre nas velmy bolestive s manzelom sme sami nemame rodinu mi 3 si vystacime mame dobrych ludi kolo seba ktory pri nas staly po vsetky tie roky teras sme maly 17 vyrocie sobasa ale dost sentymentu a teras sa tesia s nami z nasej radosty co nam vzalo to nam vratilo ale vam povieme Filipko nas vola tatusko mamika ale on je fakt za troch lebo mi sme uz starsi par ja mam 44 a manzel 45 tak dakujem poradte mi ako mam postupovat lebo mam novu lekarku to musi bit zena lebo ona ma menstruacny ciklus lebo on povedal ze sa nevie vzyt do mojej situacie lebo ja som na rodicovskom prispevku manzel chodi do prace a ja nemozem s malim chodit po uradoch nasli sme si advokata lebotak to vyzera na lyc§§§iu ale mi sa sudit nebudeme len nam pomozte poratte lebo mi sme velmy stasny a ja sa onich bojim viac ako o svoj vlastny zivot ja tak velmi Lubim a oni mna tak pekny den dakujem za pomoc cakame __SOS dovidenia

Magdaléna

(29.3.2015)
Dobrý večer,
všade sa píše o zadržiavaní/ nevydaní zdravotnej dokumentácie od všeobecného lekára. Má však zaujíma, ako je to so zubárom resp. čeľustným ortopédom. Ten môj sídlil istý čas v ambulancii inej čeľustnej ortopédky kvôli jej zaškoľovaniu v nových metódach. Teraz ho však nečakane vymkla z priestorov a zadržiava nielen dokumentáciu všetkých jeho pacientov, ale aj naše strojčeky, odtlačky a odliatky. My však nie sme jej pacientmi a ja sama som ju dokonca nikdy nestretla osobne. Svojím konaním ohrozuje priebeh a aj výsledok mojej (nie lacnej) liečby.
Aj napriek žiadostiam pacientov a nášho lekára nechce túto dokumentáciu odovzdať.
Viete mi poradiť, čo sa dá v tejto situácii urobiť?

katarína

(4.3.2013)
Dobrý deň,presťahovala som sa aj s detmi do Českej republiky a naša bývalá detská lekarka mi nechcela dať zdravotne zaznamy detí.Dala iby výpis očkovani a važne choroby a havariu čo mali deti tam nedala z toho vysetrenia nijaký zaznam.Ako mam postupovať ĎAKUJEM za odpoveď

Vladimír

(18.12.2012)
Dobrý deň,je možne vydať zdravotnú kartu pacienta rodinnemu prislušnikovi alebo známej osobe pacienta ?.. Ďakujem

MEDIUS

(20.4.2010)
Prosím naformulujte túto otázku priamo v sekcii poradňa - pridať novú otázku.

Rasťo

(16.4.2010)
Dobry deň ako je to prosim s poskytovaním zdrav. dokument. v súvislosti s vykonávaním prevent. lekárskej prehliadky v súvislosti s prácou vykonávanou lekárom PZS. Ake sú novinky z nového zákona 132/2010 aký je výklad a ako je to s poplatkami. Ďakujem