Poplatok za návštevu u lekára | Medicínske právo
              

Otázka


Poplatok za návštevu u lekára

Ivo Humenik
 | 31.5.2012 | komentárov: 1

Otázka:

Moja otázka smeruje na poplatok za bežnú návštevu u lekára. Pred pár dňami zaviedol takýto poplatok náš obvodný lekár. Za recept, za prehliadku, chorobu, za každú návštevu si účtuje 1 Euro. Poplatky za iné služby, potvrdenia a podobne, sú mi zrozumiteľné, toto však veľmi nie. Stará mama má 80 rokov, niekedy potrebuje ísť na polikliniku aj 3-4x do týždňa ( po recept, injekciu a pod.) a už bez tak platí za lieky obrovské peniaze. Nakoľko viem, že daný lekár už 2x menil svoje pôsobisko, pre rôzne podozrenia, ktoré neboli s kostolným poriadkom, rád by som si bol v tomto istý, než budem lekára meniť. ĎakujemOdpoveď:

Rozsah zdravotnej starostlivosti, ktorá je uhrádzaná z prostriedkov verejného zdravotného poistenia je primárne určený v zákone č. 577/2004 Z.z.. Za poskytovanie zdravotnej starostlivosti a za služby súvisiace s poskytovaním zdravotnej starostlivosti smie poskytovateľ vyberať poplatky/priame platby len v rozsahu stanovenom v tomto zákone. Hneď môžme spomenúť, že poskytovateľ je oprávnený určiť poplatok za prioritné (prednostné) ošetrenie. Tu sa však neplatí za zdr. starostlivosť, ale za "uprednostnenie" pred inými pacientmi. Samotný výkon je už (v závislosti od jeho povahy) uhrádzaný z prostriedkov zdr. poistenia. Napriek uvedenému nie je na otázku možné odpovedať úplne jednoznačne. Osobne zastávam názor, že pokiaľ poskytovateľ poskytuje nadštandard (napr. klimatizované priestory, nadštandardné vybavenie čakárne, ambulancie a podobne), je oprávnený tieto náklady premietnuť do poplatku, ktorý mu uhradí jeho pacient. Nikdy to však nemôže byť úhrada za zdravotnú starostlivosť - ale úhrada za "prostredie" v ktorom sa služba poskytuje. Viem, že sa to môže javiť ako hra so slovíčkami, ale v tomto prípade naozaj na tých slovíčkach záleží :-). Vo Vami spomenutom prípade môže ísť o takýto poplatok. Poskytovateľ by mal však vysvetliť za čo sa poplatok vyberá - jednoducho za čo (službu? prostredie?) ho od pacienta vyžaduje. Pokiaľ sa Vám javí, že tento postup je netransparentný a poskytovateľ Vám odmieta Vaše otázky zodpovedať odporúčam sa obrátiť na lekára samosprávneho kraja so sťažnosťou na postup poskytovateľa - postup v rozpore so zákonom č. 577/2004 Z.z..


 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku


Vierka

(8.12.2012)
Dobrý deň,

minulý týždeň som bola u lekára a po ošetrení, keď som odchádzala mi sestrička hovorí, že mám zaplatiť poplatok 1 euro, že sa tak dohodli lekári, a vraj to budem platiť pri každej návšteve. Po mojej otázke, či dostanem aj potvrdenie mi vystavila potvrdenku, kde napísala účel administratívny poplatok. Je to v súlade so zákonom?

ďakujem pekne