Zmena neurológa | Medicínske právo
              

Otázka


Zmena neurológa

Vladimír Volčko
 | 12.5.2012 | komentárov: 1

Otázka:

Chcela by som sa spýtať, keď chodím k neurológovi 2 roky a teraz som zmenila obvodného lekára, ale on ho nemá na dverách vypísaného, že berie od neho pacientov môže mi povedať, že musím zmeniť neurológa? Môže ma odmietnúť? ĎakujemOdpoveď:

Dobrý deň, neurológ je lekár - špecialista, ku ktorému môže ísť pacient podľa dnes účinnej právnej úpravy bez tzv. výmenného lístka od obvodného lekára. Výber špecialistu je teda ponechaný úplne na pacienta a jeho slobodnú vôľu (a nemusí mu predchádzať žiadna konzultácia s obvodným lekárom).

Lekár môže odmietnuť s pacientom uzatvoriť dohodu o poskytovaní zdravotnej starostlivosti z taxatívne stanovených dôvodov v zákone. To, že nemá konkrétneho lekára "vypísaného na dverách", však medzi tieto dôvody nepatrí (to však nevylučuje odmietnutie pacienta z iného zákonného dôvodu, napr. z dôvodu neúnosného preťaženia lekára).

Odpoveď na Vašu druhú otázku teda znie, že z dôvodu, že nie ste pacientkou neurológa, ktorého on preferuje, Vás odmietnuť nemôže.


 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku


Ján Svrček

(31.5.2012)
Dobry den, moja otazka smeruje na poplatok za beznu navstevu u lekara. Pred par dnami zaviedol takyto poplatok nas obvodny lekar. Za recept, za prehliadku, chorobu, za kazdu navstevu si uctuje euro. Poplatky za ine sluzby, potvrdenia a podobne, su mi zrozumitelne, toto ale velmi nie. Stara mama ma 80 rokov, niekedy potrebuje ist na polikliniku aj 3-4x do tyzdna ci uz po recept, injekciu a pod.,uz bez tak plati za lieky obrovske peniaze. Nakolko viem,ze dany lekar uz 2x menil svoje posobisko, pre rozne podozrenia, ktore neboli s kostolnym poriadkom, rad by som si bol v tomto isty, nez budem lekara menit. Dakujem