Cenník úkonov nehradených poisťovňou | Medicínske právo
              

Otázka


Cenník úkonov nehradených poisťovňou

Zuzana Semanová
 | 27.4.2012 | komentárov: 2

Otázka:

Musia lekári sprístupniť pacientovi cenník úkonov, ktoré nie sú hradené poisťovňou? Ako presne musia byť úkony špecifikované?Odpoveď:

Dobrý deň!
Poskytovateľ zdravotnej starostlivosti je povinný umiestniť na viditeľnom mieste cenník zdravotných výkonov a zoznam poisťovní, s ktorými má uzatvorenú zmluvu  a ak poskytuje zdravotnú starostlivosť na inom mieste, ako v zdravotníckom zariadení (napr. na požiadanie pacienta, u ňho doma), taktiež je povinný poskytnúť pacientovi v písomnej forme zoznam poisťovní a cenník zdravotných úkonov.
Výšku poplatkov si lekári určujú sami. Praktickí lekári spoplatňujú rôzne potvrdenia, napr. potvrdenie pre vydanie vodičského oprávnenia, alebo zbrojného pasu, o spôsobilosti pred nástupom na strednú alebo vysokú školu. Pri týchto potvrdeniach na administratívne účely by malo byť v cenníku uvedené každé samostatne. Môžu si účtovať poplatok za ošetrenie mimo ordinačných hodín alebo prednostné ošetrenie.  Lekár Vám vždy musí vydať potvrdenie o zaplatení poplatku.
Existujú aj úkony, za ktoré si nesmú lekári od pacientov pýtať peniaze, ako za zdravotnícky materiál, ihly, obväzy, za založenie a vedenie zdravotnej karty.


 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku


komora pre medicínske právo- MEDIUS

(8.10.2012)
Dobrý deň. Ďakujeme za Vašu otázku. Zaradili sme ju poradne, kde nájdete aj svoju odpoveď.

Arpad

(5.10.2012)
DD, mam otazku, som pacient, poistovna mi schvaluje liecbu, ma poistovna nejake lehoty na schvalenie liecby? Dakujem.