Cenník úkonov nehradených poisťovňou | Medicínske právo
              

Otázka


Cenník úkonov nehradených poisťovňou

Zuzana Semanová
 | 27.4.2012

Otázka:

Musia lekári sprístupniť pacientovi cenník úkonov, ktoré nie sú hradené poisťovňou? Ako presne musia byť úkony špecifikované?Odpoveď:

Dobrý deň!
Poskytovateľ zdravotnej starostlivosti je povinný umiestniť na viditeľnom mieste cenník zdravotných výkonov a zoznam poisťovní, s ktorými má uzatvorenú zmluvu  a ak poskytuje zdravotnú starostlivosť na inom mieste, ako v zdravotníckom zariadení (napr. na požiadanie pacienta, u ňho doma), taktiež je povinný poskytnúť pacientovi v písomnej forme zoznam poisťovní a cenník zdravotných úkonov.
Výšku poplatkov si lekári určujú sami. Praktickí lekári spoplatňujú rôzne potvrdenia, napr. potvrdenie pre vydanie vodičského oprávnenia, alebo zbrojného pasu, o spôsobilosti pred nástupom na strednú alebo vysokú školu. Pri týchto potvrdeniach na administratívne účely by malo byť v cenníku uvedené každé samostatne. Môžu si účtovať poplatok za ošetrenie mimo ordinačných hodín alebo prednostné ošetrenie.  Lekár Vám vždy musí vydať potvrdenie o zaplatení poplatku.
Existujú aj úkony, za ktoré si nesmú lekári od pacientov pýtať peniaze, ako za zdravotnícky materiál, ihly, obväzy, za založenie a vedenie zdravotnej karty.


 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook