Adresné darovanie pohlavných buniek | Medicínske právo
              

Otázka


Adresné darovanie pohlavných buniek

Marcela Hrebeňárová
 | 21.4.2011 | komentárov: 0

Otázka:

Je možné darovať ženské pohlavné bunky? Je možné spraviť tak adresne (neplodnému páru, žene) ?



Odpoveď:

Právna úprava týkajúca sa problematiky asistovanej reprodukcie je takmer žiadna v Slovenskej republike. Základným predpisom pre vykonanie asistovanej reprodukcie na Slovensku je záväzné opatrenie Ministerstva zdravotníctva SSR č. 24/1983 Vestníka o úprave podmienok pre umelé oplodnenie (ďalej len opatrenie). Toto stále platné opatrenie (podzákonný predpis) upravuje iba darcovstvo spermií, i to nie dostačujúco. Podľa čl. 2 ods. 3 Ústavy Slovenskej republiky 420/1992 Zb. platí: ,, Každý môže konať, čo nie je zákonom zakázané “ a darovanie ženských pohlavných buniek nie je zakázané. A potom na vzťahy vznikajúce v súvislosti s darovaním ženských pohlavných buniek sa analogicky použije opatrenie č. 24/1983 Vestníka o úprave podmienok pre umelé oplodnenie a ostatné právne predpisy týkajúce sa darovania reprodukčných buniek. Kompetencie darcu určovať osud darovaných buniek nie sú upravené, no podľa spomínaného opatrenia i zákona 576/2004 Z. z. o zdravotnej starostlivosti sa musí zachovať anonymita medzi darcom a príjemcom a jeho rodinou, teda ak by boli adresne darované pohlavné bunky, bola by porušená anonymita a tým aj zákon.


 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku


-- žiadne príspevky --