Pitva | Medicínske právo
              

Otázka


Pitva

 | 10.11.2009 | komentárov: 0

Otázka:

Kedy sa moze na mrtvom vykonat pitva? Po umrti blizkeho pribuzneho bola vykonana pitva, avsak nikto rodinu neziadal o suhlas ani nas o tom neinformovali.Odpoveď:

Problematiku vykonávania pitvy upravuje zákon č. 581/2004 Z.z., čiastočne sa mu venuje (v inej súvislosti) aj zákon o zdravotnej starostlivosti (576/2004). Vykonávanie pitvy má priamu nadväznosť na ohliadku tela mŕtveho a určenie smrti, pretože pitvu je možné vykonať najskôr 2 hodiny po určení klinickej smrti (zastavenie dýchania a srdcovej činnosti). Ak bola určená mozgová smrť, nie je nutné túto dobu dodržať.
Dôležité je vedieť. že pitvu je možné vykonať len v zákonom určených situáciách, teda jej vykonanie nespočíva na svojvoľnom rozhodnutí povereného zdravotníckeho pracovníka. Pitvu je možné počas svojho života odmietnuť, v takom prípade ju po smrti pacienta možno vykonať len v 7 prípadoch - ako napr. pri podozrení že dôvodom smrti bola nákazlivá choroba, pri násilnej smrti, pri transplantácii, pri náhlej smrti bez zjavnej príčiny a pod. Pokiaľ fyzická osoba počas svojho života neoznámila svoj nesúhlas s pitvou, nie je poverený zdravotnícky pracovník povinný rešpektovať želania blízskych osôb, i keď sa stáva, že v situácii, kedy nie je nevyhnutnú pitvu vykonať je želanie rodiny akceptované.
Pitvu vykonáva poverený pracovník Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Úrad pre dohľad na svojej stránke uverejnil aj formulár odmietnutia pitvy - viac info v aktualitách.


 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku


-- žiadne príspevky --