Elektronická evidencia pacientov | Medicínske právo
              

Otázka


Elektronická evidencia pacientov

Ivo Humenik
 | 23.11.2010 | komentárov: 3

Otázka:

Dobrý deň,
chcela by som sa informovať ohľadom elektronickej evidencie pacientov. Či je potrebné k tomuto mať aj elektronický podpis? Alebo či postačuje pri prvej návšteve pacienta podpísanie informovaného súhlasu v ,, papierovej forme,,?Odpoveď:


Vo veci vedenia zdravotnej dokumentácie dávam do pozornosti predovšetkým odborné usmernenie MZ SR o vedení zdravotnej dokumentácie z 24. september 2009 Číslo: 07594/2009 – OZS, uverejnené vo vestníku, čiastka 42-48/2009. Tam môžte nájsť podrobnú špecifikáciu obsahu zdravotnej dokumentácie, ako aj obsah jednotlivých záznamov.
Celkom nerozumiem vašej otázke - pýtate sa na podmienky vedenia zdravotnej dokumentácie v elektronickej forme? Ak áno, tak jeho podmienkou je aj používanie zaručeného elektronického podpisu s časovou pečiatkou.
Súčasťou zdravotnej dokumentácie je aj inf. súhlas pacienta - ten však nemusí byť stále písomný. Zákon nerieši otázku, ako sa vysporiadať s dokumentmi, ktoré sú podpísané osobami odlišnými od osoby lekára (napr. pacientom) pri elektronickej forme zdravotnej dokumentácie. Ak je potrebný písomný inf. súhlas pacienta tak v každom prípade odporúčam, aby bol tento súhlas naskenovaný a následne aby bol tento scan podpísaný elektronickým podpisom lekára. V tejto podobe by mal byť priradený do el. zdravotnej dokumentácie daného pacienta.


 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku


tatiana

(13.2.2018)
ako sa vola straanka kde si ukladame pacientou

Ivan Humenik

(3.1.2013)
Ďakujem za otázku. Momentálne nastavenie poradne je také, že portál pravo-medicina.sk sa zameriava na bezplatné poradenstvo pacientom. Otázky poskytovateľov a zdr.pracovníkov sú riešené prostredníctvom poradne na medius.sk (http://www.medius.sk/?action=poradna_kategorie&PHPSESSID=b142dde813221610d6a40e471beeba20).

Miloš Malejčík

(3.1.2013)
Ako je to s časovou pečiatkou? Je nutné podpisovanie po každom jednotlivom pacientovi, alebo stačí hromadne podpísať všetky nálezy po ukončení ambulovania v daný deň? Ď.