Elektronická evidencia pacientov | Medicínske právo
              

Otázka


Elektronická evidencia pacientov

Ivo Humenik
 | 23.11.2010

Otázka:

Dobrý deň,
chcela by som sa informovať ohľadom elektronickej evidencie pacientov. Či je potrebné k tomuto mať aj elektronický podpis? Alebo či postačuje pri prvej návšteve pacienta podpísanie informovaného súhlasu v ,, papierovej forme,,?Odpoveď:


Vo veci vedenia zdravotnej dokumentácie dávam do pozornosti predovšetkým odborné usmernenie MZ SR o vedení zdravotnej dokumentácie z 24. september 2009 Číslo: 07594/2009 – OZS, uverejnené vo vestníku, čiastka 42-48/2009. Tam môžte nájsť podrobnú špecifikáciu obsahu zdravotnej dokumentácie, ako aj obsah jednotlivých záznamov.
Celkom nerozumiem vašej otázke - pýtate sa na podmienky vedenia zdravotnej dokumentácie v elektronickej forme? Ak áno, tak jeho podmienkou je aj používanie zaručeného elektronického podpisu s časovou pečiatkou.
Súčasťou zdravotnej dokumentácie je aj inf. súhlas pacienta - ten však nemusí byť stále písomný. Zákon nerieši otázku, ako sa vysporiadať s dokumentmi, ktoré sú podpísané osobami odlišnými od osoby lekára (napr. pacientom) pri elektronickej forme zdravotnej dokumentácie. Ak je potrebný písomný inf. súhlas pacienta tak v každom prípade odporúčam, aby bol tento súhlas naskenovaný a následne aby bol tento scan podpísaný elektronickým podpisom lekára. V tejto podobe by mal byť priradený do el. zdravotnej dokumentácie daného pacienta.


 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook