sterilizácia | Medicínske právo
              

Otázka


sterilizácia

Ivo Humenik
 | 16.6.2010 | komentárov: 0

Otázka:

Dobry den,moze doktor odporucit zene sterilizaciu 10minut pred cisarskym rezom 25 rocnej zene, ktora rodi druhe dieta?



Odpoveď:

Doktor to žene odporučiť môže, výkon je však možné realizovať len na základe písomného informovaného súhlasu dotyčnej ženy. Informovaný súhlas má byť udelený slobodne a vážne a musí obsahovať informácie v zmysle zákona č. 576/2004 Z.z.. Som názoru, že tieto prvky (vôle) sú vzhľadom na plánovaný vážny zákrok (sekcia) u dotyčnej ženy značne deformované. Otázne je, čo vedie lekára k takejto otázke - je u tejto ženy nejaká zdravotná indikácia na zákrok? Napriek tomu, že by žena súhlas udelila, sterilizáciu pri tomto zákroku nemožno vykonať, pretože v zmysle zákona č. 576/2004 Z.z. (§ 40 ods. 5) sa sterilizácia vykoná najskôr 30 dní od udelenia súhlasu. Táto lehota má zabrániť prijímaniu unáhlených rozhodnutí, resp. rozhodnutí vykonaných pod tlakom udalostí - ako je napr. zmienený cisársky rez.


 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku


-- žiadne príspevky --