Doprava ako súčasť zdravotnej starostlivosti | Medicínske právo
              

Judikatúra


Používanie mobilného telefónu a poškodenie zdravia - rozhodnutie talianského súdu


Milan Šimkovič
 | 8.5.2017 | komentárov: 0

Taliansky súd potvrdil príčinnú súvislosť medzi častým používaním mobilného telefónu a poškodením zdravia v podobe vzniku nádoru na mozgu.

Obrazok

V rozhodnutí vydanom dňa 11. apríla, severotaliansky súd v meste Ivrea uznal spojitosť medzi značným používaním mobilného telefónu a vznikom nádoru na mozgu. Prípad sa týkal 57-ročného manažéra, ktorý svoj mobil používal viac ako 3 hodiny denne. Takéto časté používanie mobilného telefónu počas pomerne dlhej doby malo u žalobcu vyvolať vznik nezhubného nádoru sluchového nervu. Nádor poškodenému vznikol na nerve, ktorý spája mozog s vnútorným uchom a teda pôjde o nádor tzv. neuróm. Keďže nádor bolo potrebné odstrániť, žalobca podstúpil riskantnú operáciu, ktorá pre žalobcu znamenala stratu sluchu v jednom uchu a zároveň čiastočnú stratu rovnováhy.

Rozhodnutie bolo prijaté na základe znaleckého posudku, ktorý poukazoval na možnú pravdepodobnosť vzniku melanómu a dlhodobým používaním mobilného telefónu. Rozsudkom bolo žalobcovi priznané právo na nemocenské dávky od talianskej štátnej poisťovne. Rozsah zdravotného poškodenia telesných funkcií  bol stanovený na 23 percent a poškodenému boli priznané nemocenské dávky v rozsahu 6000 až 7000 EUR ročne. Podobné závery boli v rozhodnutí prijaté už v rokoch 2009 a 2012 v rámci odvolacieho konania.

Advokátska kancelária zastupujúca žalobcu v tejto súvislosti vyzvala osoby s podobnými zdravotnými problémami, aby sa na nich obrátili v úmysle podania hromadnej žaloby a to vzhľadom na uvedený prípad.

Vedecké štúdie o možných zdravotných rizikách mobilných telefónov prišli k záveru, že mobily nepredstavujú vážne riziko pre zdravie ľudí vo väčšine prípadov. Časté užívanie však môže predstavovať určité riziko. Americký Národný inštitút pre výskum rakoviny sa na svojej stránke v tomto smere vyjadril, že „obmedzený počet“ štúdii nemôže s určitosťou preukázať spojitosť medzi vznikom nádorov a používaním mobilných telefónov. Iné štúdie zistili, a mnohí odborníci hovoria, že je príliš skoro na to robiť predčasné závery v prípade tejto novej technológie. V súčasnosti v tomto smere neexistuje žiadny skutočný dôkaz, ktorý by hovoril, že žiarenie z mobilných telefónov môže spôsobiť vznik nádorov.


Zdroj: http://www.teraz.sk/

 
 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


 • Ionita v. Rumunsko - Nedostatočné vyšetrenie smrti po operácii
 • Smrť sťažovateľa v priebehu konania. Pokračovanie v konaní pred Európskym súdom pre ľudské práva aj po smrti sťažovateľa.
 • Porušenie „PRÁVA NA ŽIVOT“ (čl. 2 Dohovoru). Smrť predčasne narodeného dieťaťa. Rozsudok vo veci manželov Aydoğduovcov proti Turecku.
 • Prípad Makshakov vs. Rusko
 • Prípad Vasilevová v. Bulharsko
 • Všetky články...
 •  


  Diskusia


  Vaše meno
  Vaša reakcia
  Secure code
  Opíšte prosím text obrázku


  -- žiadne príspevky --