VEĽKÁ BRITÁNIA: Národné klinické smernice pre oblasť dlhodobých porúch vedomia | Medicínske právo
              

Články


VEĽKÁ BRITÁNIA: Národné klinické smernice pre oblasť dlhodobých porúch vedomia


 | 9.10.2014 | komentárov: 0

Ľudia vo vegetatívnom stave alebo v stave minimálneho vedomia, resp. ich rodinní príslušníci a ako aj lekári musia v súčasnej dobe riešiť rad zdravotných, etických a právnych problémov. Zároveň sa musia vysporiadať s aplikovaním množstva pokynov a usmernení ako riešiť nové klinické a právne výzvy.

Obrazok

Preto sú dlho očakávané Britské národné klinické smernice v oblasti starostlivosti o ľudí vo vegetatívnom stave alebo v stave minimálneho vedomia po ťažkom poranení mozgu významným prínosom pre klinické a etické štandardy starostlivosti o  pacientov s týmito poruchami vedomia, a to nielen vo Veľkej Británii, ale aj v medzinárodnom meradle.

Smernice prinášajú do Anglicka a Walesu potrebnú jasnosť do rozhodovania súdov. Boli vyvinuté skupinou odborníkov v danom odbore, ktorí zoradili komplikované a rozsiahle informácie obsiahnuté v smerniciach do šiestich ucelených oblastí, pričom ku každej oblasti je uvedený aj súbor jasných odporúčaní:

1.    Vymedzenie kritérií a terminológia
2.    Vyhodnotenie, diagnostika a monitorovanie
3.    Akútnosť dlhodobého manažmentu
4.    Etická a medicínsko-právna problematika
5.    Problematika ukončenia života
6.    Organizácie a ich funkcie

Ukončenie liečby potrebnej na udržanie pacienta pri živote a starostlivosť o pacientov na konci ich života sú sporné a emotívne témy, ale smernice prezentujú fakty týkajúce sa tejto problematiky priamo a bez skreslenia, pričom predstavujú osvedčené postupy v rámci súčasného právneho systému.

Prílohy k smerniciam taktiež obsahujú  usmernenia a nástroje, ktorých cieľom je zlepšiť praktickú starostlivosť o týchto pacientov a zabezpečiť správne posúdenie ich stavu. Veľká pozornosť sa kladie na  poskytovanie dôležitých informácií rodinám takýchto pacientov, ktorých úloha a potreba ich podpory a sa zdôrazňuje v celom texte smerníc.

Autori smerníc zdôrazňujú, že smernice sú pokynmi pre všetkých zdravotníckych pracovníkov, nielen pre odborníkov v tejto oblasti (špecializovaných lekárov), ale aj pre ľudí, ktorí sa o týchto pacientov starajú. Taktiež právnici a rodiny pacientov budú považovať smernice za neoceniteľný zdroj stručných a aktuálnych informácií. Smernice poskytujú vysoko kvalitné komplexné pokyny napísané profesionálmi so zámerom zlepšiť všetky aspekty starostlivosti o pacientov.

Spracovala: Anna PEKAROVIČOVÁ

Smernice nájdete TU

 

Zdroj: https://www.rcplondon.ac.uk/resources/prolonged-disorders-consciousness-national-clinical-guidelines#attachments

Obrázok: freedigitalphotos.net
 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku
Napíšte výsledok : 5+3 =


-- žiadne príspevky --