ŠVAJČIARSKO: Počet turistov za asistovanou samovraždou sa zvyšuje | Medicínske právo
              

Články


ŠVAJČIARSKO: Počet turistov za asistovanou samovraždou sa zvyšuje


 | 9.10.2014 | komentárov: 0

Podľa predbežnej štúdie zverejnenej v časopise Journal of Medical Ethics sa počet ľudí, ktorí cestujú do Švajčiarska za účelom asistovanej samovraždy zvýšil o viac ako tretinu v rokoch 2008 až 2012, pričom pomoc pri umieraní bola poskytnutá 611 turistom z 31 krajín celého sveta.

Obrazok

Občania Nemecka (268) a Veľkej Británie (126) tvoria takmer dve tretiny z celkového počtu. Medzi ostatné krajiny s najvyšším počtom patrí Francúzsko (66), Taliansko (44), USA (21), Rakúsko (14), Kanada (12), Španielsko a Izrael (každá s 8). Možno dospieť k záveru, že počet ľudí, ktorým bolo umožnené zomrieť vo Švajčiarsku sa zdvojnásobil medzi rokmi 2009 (86 prípadov) a 2012 (172 prípadov).

Štúdia tiež ukázala značný pokles počtu  nešvajčiarskych občanov, ktorým bola umožnená asistovaná samovražda počas rokov 2008 a 2009, a to z 123 klientov na 86 klientov. Autori výskumu sa vyjadrili, že pokles počtu klientov mohol byť spôsobený  nepriaznivým vplyvom médií počas tohto obdobia.

Vek klientov bol v rozmedzí od 23-97, s priemerným vekom 69 a viac ako polovica (58,5%) z turistov boli ženy, pričom ako zdravotný stav, ktorý ich motivoval k samovražde najčastejšie uvádzali ochrnutie, choroby pohybových neurónov, Parkinsonovú chorobu a sklerózu multiplex, či rakovinu.

Zverejnený výskum je výsledkom pilotnej štúdie uskutočnenej pre väčší projekt týkajúci sa asistovanej samovraždy, ktorí realizujú odborníci z Ústavu súdneho lekárstva v Zürichu.

Dr. Mausbach, právnik v predmetnej štúdií konštatoval, že Švajčiarsko len vykonáva prácu, ktorá nie je dovolená v iných krajinách, pretože ich právne predpisy neponúkajú takúto možnosť a tieto výsledky budú viesť k nárastu nepríjemných, etických a právnych otázok.

Nezisková spoločnosť Dignitas, jedna z najznámejších skupín na podporu práva pacientov zomrieť, sa podieľa na takmer všetkých prípadoch samovrážd v rámci „cestovného ruchu“. Silvan Lulea, jeden z vodcov Dignitas, uviedol pre Wall Street Journal, že štúdia „neponúkne nič naozaj nové a inovatívne. V skutočnosti je to celkom banálne.“ Pokračoval „Účelom nie je, aby ľudia z celého sveta cestovali do Švajčiarska, ale skôr to, aby iné krajiny prispôsobili svoje právne systémy a implementovali end-of-life otázky tak, aby občania mali možnosť výberu a nemuseli za týmto právom cestovať do zahraničia".

Výskumníci naznačili, že fenomén „cestovného ruchu“, ktorý je vo Švajčiarsku jedinečný, viedol krajiny, ktoré boli v štúdii najviac zastúpené, a to Veľká Británia, Nemecko a Francúzsko  k úvahám o zmene legislatívy, ktorá by legalizovala asistovanú samovraždu alebo aspoň k diskusii o tejto problematike.

 

Spracovala: Katarína TOMKOVÁ

 

Zdroj:

  • http://edition.cnn.com/2014/08/20/health/suicide-tourism-switzerland/
  • http://online.wsj.com/articles/study-shows-rise-in-visitors-to-switzerland-seeking-assisted-suicide-1408573802
  • http://www.bioedge.org/index.php/bioethics/bioethics_article/11118

 

Obrázok: freedigitalsphoto.net
 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku
Napíšte výsledok : 2+7 =


-- žiadne príspevky --