ESĽP: Francúzska vláda podala vyjadrenie v prípade Vincent Lambert | Medicínske právo
              

Články


ESĽP: Francúzska vláda podala vyjadrenie v prípade Vincent Lambert


 | 6.9.2014 | komentárov: 0

Francúzska vláda podala 3. septembra 2014 vyjadrenie na Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) k prípadu Vincent Lambert proti Francúzsku.

Obrazok

Z hľadiska práva na život ( článok 2 Európskeho dohovoru o ľudských právach)

Podľa vlády je rozhodnutie Francúzskej Štátnej rady zastaviť všetku starostlivosť a taktiež umelú výživu a hydratáciu opodstatnené a v súlade s  právom na život. 

Francúzske právo odsudzuje neúčinnú liečbu pacientov v kóme. Predpokladá, že ak sa liečba, ktorá sa zdala byť opodstatnená na základe postoja ošetrujúceho lekára, ukáže ako  neefektívna, možno postup v takejto liečbe zastaviť.

Účelom liečby je vyliečenie pacienta. Vyživovanie a hydratácia síce nie sú určené na liečbu, ale patria medzi základné potreby živého organizmu. Preto sa podávanie výživy a tekutín považuje za formu liečby a možno ju zastaviť. Francúzska vláda označuje výživu sondou a hydratovanie pacienta bez akejkoľvek šance na zlepšenie zdravotného stavu za nerozumnú (márnu) liečbu, nakoľko takáto osoba by bez umelého udržiavania nebola schopná žiť. Vincent Lambert síce ešte dokáže dýchať sám a nenachádza sa na konci svojho života. Pre francúzsku vládu je ale jasný fakt, že jeho stav nemá vyhliadky na zlepšenie, a preto je zastavenie vyživovania a hydratácie odôvodnené.  Podľa francúzskej vlády neexistuje pochybnosť o tom, že by bolo porušené právo na život podľa článku 2.

Z hľadiska zákazu mučenia (článok 3 Európskeho dohovoru o ľudských právach)

Podľa francúzskej Štátnej rady právo dovoľuje prerušiť pomoc poskytovanú pacientovi na udržanie vitálnych funkcií, ak sú lekári presvedčení, že možu zabrániť bolestiam a utrpeniu pomocou paliatívnych liečiv.  Článok č. 1110-5 francúzskeho  Zákona o verejnom zdraví stanovuje, že “každý má právo prijať liečbu, ktorá ma za cieľ úľavu od bolesti“.  Práve preto vláda odporúča liečbu sedatívnymi liekmi.

Z hľadiska práva na rešpektovanie súkromného a rodinného života ( článok 8 Európskeho dohovoru o ľudských právach)

Rodičia Vicenta Lamberta pokladajú zastavenie prísunu výživy a hydratácie za ohrozenie súkromného života ich syna, resp. jeho fyzickej integrity. V tomto bode francúzska vláda zdôrazňuje  vlastné rozhodnutie Vincenta Lamberta, a to rozhodnutie nebyť udržiavaný vo vegetatívnom stave. Jeho vôľa bola sprostredkovaná ústne pred nehodou jeho príbuzným. Vláda predpokladá, že by sa zhodovala s názorom pacienta, ak by sa nachádzal vo vedomom stave. Francúzsko uznáva, že toto rozhodnutie ohrozuje fyzickú integritu Vincenta Lamberta. A predsa, toto ohrozenie bude založené na princípe  “prirodzených okolností“ a bude rešpektovať jeho dôstojnosť.

Spracovala: Zuzana TENCEROVÁ

Zdroj : http://www.genethique.org/fr/exclusif-cedh-affaire-lambert-analyse-des-observations-de-la-france-61993.html#.VBFQrUsn_8g

Obrázok: freedigitalphotos.net
 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku
Napíšte výsledok : 7+8 =


-- žiadne príspevky --