IRÁN: Legálne obchodovanie s obličkami a jeho riziká | Medicínske právo
              

Články


IRÁN: Legálne obchodovanie s obličkami a jeho riziká


 | 12.9.2014 | komentárov: 0

Medzinárodný problém obchodovania s ľuďmi zahŕňa aj obchodovanie s ľudskými orgánmi za účelom ich transplantácie. Celosvetový nedostatok legálne darovaných orgánov viedol k vytvoreniu čierneho trhu, v ktorom sú ľudské orgány kupované a predávané nezákonne a následne transplantované často spôsobom, ktorý nezodpovedá lekárskym a hygienickým predpisom a môže viesť až k smrti pacienta.Riešenie problému nezákonného obchodovania s obličkami vyriešili v Iráne kontroverzným spôsobom. Irán je jedinou krajinou, v ktorej je obchod s obličkami legálny.

Obrazok

Vďaka tomu v Iráne nie je nedostatok orgánov, naopak, pre tých ktorí sa obličku snažia predať, je tu veľká konkurencia. Ulice v blízkosti nemocníc sa stali eBayom s obličkami - potenciálni predajcovia propagujú svoje obličky netradičným spôsobom, a to tak, že pri nemocnici postávajú s plagátmi, na ktorých je uvedená krvná skupina a telefónne číslo alebo tieto informácie píšu na steny súkromných či verejných budov v blízkosti Teheránskych najväčších nemocníc.

Iránsky kontroverzný systém verejného obstarávania obličiek, ktorý je množstvom odborníkov chválený aj kritizovaný, je regulovaný dvoma neziskovými organizáciami - Charitou na podporu pacientov s poškodenými obličkami (Charity Association for the Support of Kidney Patients, CASKP) a Charitatívnou organizáciou pre špeciálne choroby ( Charity Foundation for Special Diseases, CFSD), ktoré sú pod kontrolou Ministerstva zdravotníctva. Tieto organizácie uľahčujú proces nájdenia potenciálnych darcov a umožňujú ich kontakt s príjemcom a zároveň sú poverené kontrolou súladu možného darovania a zabezpečením, aby obchod prebehol podľa predpisov. Po transplantácii, dostáva darca finančnú kompenzáciu aj od vlády aj od príjemcu obličky. Ceny sa pohybujú okolo 2000 až 4000 dolárov za obličku, pre porovnanie, na čiernom trhu sa oblička predáva až za 160 000 dolárov.

Avšak tento legálny obchod s obličkami v Iráne je povolený výlučne občanom Iránu, nie však cudzincom. Podľa Mostafu Qasemi, hlavy CASKP, sprostredkovatelia transplantácií v posledných rokoch produkovali falošné občianske preukazy a rodné listy, na základe ktorých mohli zaobstarať iránske obličky pre cudzincov. Qasemi uvádza, že každý pacient zo Saudskej Arábie zaplatil približne 100 000 dolárov za sprostredkovanie transplantácie a za transplantáciu samotnú. Zahraniční pacienti prichádzajú do Iránu na transplantáciu obličiek hlavne zo Saudskej Arábie, krajín Perzského zálivu, Azerbajdžanu, Afganistanu a Indie.

Quasemi obvinil ministerstvo zdravotníctva zo zlyhania adekvátne reagovať na túto situáciu a trvá na tom, že ministerstvo prijímalo správy o týchto porušeniach zákona, ale napriek tomu neurobili žiadne kroky na vyriešenie tohto problému. Na základe toho, hlava CASKP lobuje vo vláde za prísnejšiu reguláciu vzťahujúcu sa na zahraničných štátnych príslušníkov, aby si transplantáciu obličiek v Iráne nemohli bežne obstarávať tak ako sa to deje v súčasnosti.

Ministerstvo neústupne odmieta, že prijímalo správy o transplantácii obličiek cudzincom. Minister zdravotníctva Katayoon Najafizadeh tvrdí, že akékoľvek správy o pochybení v transplantácii obličiek boli prísne postihované ministerstvom a jediné porušenie, ktoré zaznamenali, bolo v súkromnej nemocnici. Zároveň ministerstvo viní lekárov za to, že nedostatočne kontrolujú záznamy pacienta. „Lekári boli nedbanliví pri skúmaní dokumentov pacienta, aj keď je jednoduché rozpoznať, či sa lieči Arab alebo Afgánec.“ Minister zdravotníctva  uviedol, že CASKP je zodpovedná za vydávanie povolení pre všetky transplantačné dohody, vláda teda obvinila CASKP z nedbanlivosti.

Tento stav, ktorý v Iráne vznikol pri obchode s obličkami, je v podstate rovnaký ako pri obchode s orgánmi na čiernom trhu. Quasemi uvádza ako príklad dôsledkov transplantácie cudzincom dvoch mužov zo Saudskej Arábie, ktorí nedávno pricestovali do Iránu a podplatili lekárov a pacientov,  aby im mohla byť vykonaná transplantácia. Jeden z týchto mužov na následky nesprávne vykonanej transplantácie zomrel. Následné vyšetrovanie viedlo k zatknutiu zdravotníckeho personálu a skupiny pašerákov. Iránske spravodajské sily sa domnievajú, že identifikovali a rozpustili hlavný kruh zapletený do obchodovania s orgánmi, avšak napriek tomu nie je vylúčené, že nelegálna transplantácia cudzincom bude pokračovať.

AUTOR: Anna PEKAROVIČOVÁ

 

ZDROJE:

  • http://www.bioedge.org/index.php/bioethics/bioethics_article/11086
  • http://www.payvand.com/news/14/jul/1157.html
  • http://www.tasnimnews.com/English/Home/Single/452274
  • http://www.theguardian.com/world/2012/may/27/iran-legal-trade-kidney


Obrázok: freedigitalphotos.net
 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku
Napíšte výsledok : 1+2 =


-- žiadne príspevky --