Pôrodné asistentky aj naďalej bez samostatnej praxe | Medicínske právo
              

Články


Pôrodné asistentky aj naďalej bez samostatnej praxe


 | 15.7.2014 | komentárov: 0

Poslanci Národnej Rady SR minulý týždeň odmietli návrh poslancov Daniela Lipšica a Jany Žitňanskej na vydanie zákona, ktorý mal meniť a doplniť zákon č. 577/2004 Z. z. o rozsahu zdravotnej starostlivosti uhrádzanej na základe verejného zdravotného poistenia a o úhradách za služby súvisiace s poskytovaním zdravotnej starostlivosti v znení neskorších predpisov.

Obrazok

Za návrh hlasovalo 57 zo 135 prítomných poslancov. Zdržalo sa 77 poslancov. Návrh tak neprešiel ani do druhého čítania.

Cieľom návrhu zmeny zákona bolo,  aby  predpôrodnú starostlivosť a starostlivosť po pôrode, teda v šestonedelí mohli poskytovať aj pôrodné asistentky v samostatnej praxi. Táto služba im mala byť uhrádzaná z verejného zdravotného poistenia.

Ako sa uvádza v dôvodovej správe k návrhu: „V každej z krajín Európskej únie majú možnosť pôrodné asistentky vykonávať samostatnú prax po splnení podmienok v plnom rozsahu a v plnom rozsahu im ju zdravotné poisťovne aj uhrádzajú. Rovnako ako pôrodné asistentky v EÚ , aj pôrodná asistentka na Slovensku vykonáva regulované povolanie (podľa zákona č.578/2004 Z.z.)“.

Pôrodné asistentky mali podľa návrhu navštevovať budúce mamičky aj doma a to počas tehotenstva aj po pôrode, s cieľom získať informácie o jej sociálnom prostredí a o tom, či je na pôrod pripravená a má potrebné základné vybavenie. Pôrodné asistentky by tiež pacientkam radili v otázkach týkajúcich sa tehotenstva.

Podľa návrhu sa § 3 zákona mal doplniť o ďalší odsek, ktorý mal znieť:
"(4) Na základe verejného zdravotného poistenia sa plne uhrádza aj zdravotná starostlivosť v domácom prostredí v súvislosti s prípravou na pôrod v rozsahu jednej návštevnej služby počas tehotenstva a 10 návštev na účely psychofyzickej prípravy na pôrod, ako aj zdravotná starostlivosť v domácom prostredí po pôrode v rozsahu jednej návštevy do 24 hodín po návrate poistenkyne po pôrode do domácnosti a následne jedenkrát týždenne počas šiestich týždňov po pôrode. Zdravotnú starostlivosť v domácom prostredí podľa prvej vety vykonáva pôrodná asistentka."

Napriek pozitívnym zmenám zákonov v pôrodnej asistencii pôrodné asistentky podľa poslancov v praxi len ťažko nanovo získavajú postavenie samostatných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti a autonómia v povolaní pri samostatnom poskytovaní starostlivosti o tehotnú ženu s fyziologickou graviditou a návštevná služba v šestonedelí naďalej absentuje.


Spracovala: Veronika MIKOVÁ

Zdroj:     www.nrsr.sk
www.freedigitalphotos.net
 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku
Napíšte výsledok : 9+4 =


-- žiadne príspevky --