Švajčiarsko: Asistovaná samovražda aj pre starých ľudí, ktorí netrpia nevyliečiteľnou chorobou | Medicínske právo
              

Články


Švajčiarsko: Asistovaná samovražda aj pre starých ľudí, ktorí netrpia nevyliečiteľnou chorobou


 | 4.7.2014 | komentárov: 0

Švajčiarska organizácia Exit, ktorá pomáha ľuďom umrieť prostredníctvom asistovanej samovraždy, sa rozhodla rozšíriť svoje služby aj chorým starším ľuďom, ktorí netrpia nevyliečiteľnou chorobou.

Obrazok

Na výročnom valnom zhromaždení organizácia schválila návrh zmeny svojich stanov, zakomponovaním klauzuly o tom, že asistenciu poskytne aj pacientom staršieho veku, ktorí trpia psychickými, či fyzickými problémami spojenými so starobou bez ohľadu na faktor vyliečiteľnosti, a to len na základe ich slobodného a vážneho rozhodnutia ukončiť svoj život.

Prijatím rozhodnutia došlo k zmene stanov, podľa ktorých všetci pacienti, ktorí chceli umrieť prostredníctvom asistovanej samovraždy museli podstúpiť rad konzultácií a vyšetrení lekármi, aby preukázali, že trpia nevyliečiteľnou chorou. Členovia spoločnosti Exit hlasovali, aby tieto požiadavky boli menej prísne pre veľmi starých ľudí, ktorí si želajú zomrieť.  

Tento krok bol kritizovaný švajčiarskou lekárskou asociáciou kvôli obavám, že dôjde k nárastu počtu eutanázii medzi seniormi, keďže starí ľudia sa môžu dostať pod tlak svojho okolia, a tak učiniť vágne rozhodnutie ukončiť svoj život.

Organizácia potvrdila, že starší ľudia, ktorí vyhľadávajú ich služby budú musieť prejsť komplexnou kontrolou, avšak lekárske testy by mali byť menej prísne ako tie, ktoré musia absolvovať mladí pacienti.

K rozhodnutiu zmeniť stanovy došlo po obžalobe švajčiarskeho lekára, ktorý poskytol smrtiaci liek pacientovi bez toho, aby ho najskôr vyšetril. 89- ročný pacient s vážnym ochorením zažívacieho ústrojenstva chcel ukončiť svoj život, avšak odmietal podstúpiť vyšetrenia. Nakoniec odvolací súd lekára oslobodil.

Viceprezident spoločnosti Exit Bernhard Sutter konštatoval, že pre starých ľudí je potrebné urobiť výnimku z povinnosti absolvovať prísne lekárske vyšetrenia pred poskytnutím smrtiaceho prípravku, keďže schválenie asistovanej samovraždy je zdĺhavý proces. Pacienti musia absolvovať vyčerpávajúce testy a viesť dlhé rozhovory s lekármi. Pacienti staršieho veku tak majú pocit, že nemajú dostatok energie na celý proces, čo vedieť k pocitu, že sa k ním pristupuje nedôstojne.

Zástupcovia spoločnosti Exit sa na tlačovej konferencií  vyjadrili, že zmeny v stanovách nebudú účinné okamžite a podrobnosti o rozšírení služby ako aj presné stanovenie podmienok asistovanej samovraždy pre starších ľudí, ktorí netrpia nevyliečiteľnou chorobou, si bude vyžadovať množstvo času. Taktiež nie je vylúčená politická diskusia a prípadný návrh legislatívnych zmien.

Spracovala:     Katarína TOMKOVÁ

Zdroj:         http://www.theguardian.com/society/2014/may/26/swiss-exit-assisted-suicide-elderly-not-terminally-ill#start-of-comments
Obrázok:    freedigitalphotos.net
 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku
Napíšte výsledok : 1+5 =


-- žiadne príspevky --