Právna ochrana lekárov v rámci inovatívnych postupov liečby | Medicínske právo
              

Články


Právna ochrana lekárov v rámci inovatívnych postupov liečby


 | 8.5.2014 | komentárov: 2

Po verejnej rozprave v Anglicku tisíce pacientov, lekárov a charitatívnych organizácii podporilo návrh zákona „Medical Innovation Bill“. Ten zavádza jasný postup pre lekárov, ktorí chcú vyskúšať inovatívne spôsoby liečby v prípadoch, v ktorých sa konvenčná liečba ukázala ako neúčinná.

Obrazok

Návrh zákona poskytuje právnu ochranu lekárom, ktorí sa pri liečbe vážne chorých pacientov s malou šancou na prežitie odchýlia od štandardných liečebných postupov, ktoré zlyhávajú. Ide o prípady, keď je toto rozhodnutie mienené zodpovedne a v pacientovom najlepšom záujme, pričom súčasný návrh jasne určuje, kedy nedochádza k lekárskej nedbanlivosti, napriek nerešpektovaniu bežnej praxe pri liečbe.

V skutočnosti to znamená, že lekári budú mať oveľa väčšiu slobodu pri inováciách a to aj vtedy, ak predošlé potvrdenie o účinností chýba.

Návrh zákona, tiež známy ako Saatchi Bill, bol v parlamente predstavený bývalým poradcom Lordom Saatchi potom, čo jeho manželka (27) zomrela na rakovinu vaječníkov v roku 2011. Lord Saatchi sledoval zhoršovanie stavu jeho manželky. Napriek tomu sa lekári striktne držali štandardných postupov pri jej starostlivosti. Lord Saatchi napísal v článku uverejnenom v Telegraph: „Liečba bola ponižujúca, zastaralá a neefektívna, pričom sme vedeli, že vedie k jej smrti.“ Konštatoval, že lekári v Spojenom kráľovstve ponúkajú len takú liečbu, ktorá bola schválená pre konkrétny stav a ktorá je súčasťou zaužívaného štandardného postupu. Pre pacientov, ktorým bola diagnostikovaná smrteľná choroba, neexistujú žiadne ďalšie možnosti liečby, tz. že neexistujú žiadne ďalšie medicínsky schválené postupy, i keď potenciálne tu je ďalší liek, ktorý je účinnejší na iný typ rakoviny alebo ochorenie. U lekárov ale pretrváva strach zo zanedbania lekárskej starostlivosti a následného súdneho procesu, preto sa držia zaužívaných postupov, ktoré nie sú natoľko efektívne ako inovatívnejšie postupy.
 
"Chceme zabezpečiť, aby lekári neboli obmedzovaní v prípadoch, keď chcú používať novú „priekopnícku“ liečbu a ponúknuť záchranné lano pre umierajúcich pacientov," povedal minister zdravotníctva Jeremy Hunt a dodal: "Inovácia bola vždy v centre NHS a má zásadný význam pre zlepšenie liečby a hľadanie nových liekov ".
 
Návrh zákona má podporu širokej verejnosti, avšak rastú aj obavy odborníkov, ktorí sa obávajú, že väčšia miera slobody umožní lekárom experimentovať na umierajúcich pacientoch.

Právny filozof Jaquline Laing sa domnieva, že zákon bude mať negatívne dôsledky pre zraniteľných pacientov. Kritizoval vágne kritériá stanovené v dvoch on-line pracovných verziách návrhu zákona: "Stručne povedané, lekárske experimenty na pacientoch sú povolené, aj keď nie sú jasné podmienky ako na to, taktiež nie je nikde uvedené, čo by mohlo predstavovať ponižujúce a neľudské zaobchádzanie, nenachádza sa to ani v zákone alebo odôvodnení."

The Academy of Royal Medical Colleges sa stavia taktiež proti návrhu zákona z podobných dôvodov. Tvrdia, že prudenciálne požiadavky stanovené zákonom sú príliš laxné, a ďalej, že návrh zákona by mohol obrátiť lekárske inovácie na jednotlivé individuálne činnosti a nie všeobecný prínos.

 

Spracovala:    Katarína TOMKOVÁ

 

Použité zdroje     

  • http://www.telegraph.co.uk/health/saatchi-bill/10732908/Saatchi-Bill-The-fight-to-win-hope-for-the-seriously-ill.html
  • http://www.bioedge.org/index.php/bioethics/bioethics_article/10943
  • http://www.mesotheliomahelp.org/2014/03/what-is-the-medical-innovation-bill-and-how-will-it-help-mesothelioma-patients-60477/

 

Obrázok:    freedigitalphotos.net
 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku
Napíšte výsledok : 9+10 =


AsceferJeaspLaw

(22.6.2020)

AsceferJeaspLaw

(16.6.2020)