SPOJENÉ KRÁĽOVSTVO: Lekári vyzývajú k revízii pravidiel pri darovaní orgánov od darcu-dieťaťa | Medicínske právo
              

Články


SPOJENÉ KRÁĽOVSTVO: Lekári vyzývajú k revízii pravidiel pri darovaní orgánov od darcu-dieťaťa


 | 27.4.2014 | komentárov: 0

Darovanie orgánov je pre pacientov so zlyhávajúcimi orgánmi často jedinou možnosťou ako zachrániť, alebo aspoň predĺžiť ich život o niekoľko rokov. Darcov, resp. orgánov vhodných na darovanie, je však asi v každej krajine nedostatok, dokonca ešte problematickejšie je to s orgánmi, ktoré by boli vhodné na darovanie pre malé deti. Aktuálne sa v Spojenom kráľovstve (UK) snažia o rozšírenie počtu takýchto orgánov požiadavkou na revíziu právnych predpisov.

Odborníci z oblasti medicíny tvrdia, že pre dieťa, ktoré čaká na transplantáciu srdca, možno použiť len srdce malej veľkosti, teda novorodencom, môže byť transplantované len srdce veľkosti novonarodeného dieťaťa. V súčasnej dobe, je však v UK zakázané používať orgány detí vo veku medzi  37 týždňom až 2 mesiacov, ktoré sú po tzv. mozgovej smrti. Smernice Akadémie lekárskych kráľovských univerzít (Academy of Medical Royal Colleges) z roku 1991 totiž uvádzajú, že je len zriedka možné potvrdiť smrť pomocou neurologických kritérií u detí do dvoch mesiacov veku. I keď je darovanie orgánov, najmä srdca, od detí, ktoré zomreli na zlyhanie srdca („cardiac death“) povolené, z pochopiteľných a praktických dôvodov je táto možnosť využívaná zriedka.

Pediatri v UK teda žiadajú, aby vláda povolila darovanie orgánov od novorodencov, pokiaľ u nich nastala tzv. mozgová smrť („braind-death“). Článok v časopise Archives of Disease in Childhood tvrdí, že ak by došlo k zmene ustanovení v právnych predpisoch v UK, každý rok by mohlo byť takto zachránených veľa mladých životov.  Na základe menej prísnych kritérií v iných štátoch Európy, je možné transplantovať orgány od novorodencov aj po mozgovej smrti. Dr. Richard Kirk, detský kardiológ sa pre BBC vyjadril takto: „V UK je šialené dvojaké meradlo – v UK je zakázané vyhlásiť, že dieťa je po mozgovej smrti, zatiaľ čo v iných štátoch Európy je to možné. Na základe toho, je možné letieť do niektorého z týchto štátov a priniesť takýto darovaný orgán naspäť do UK, aby mohol byť v UK použitý na transplantáciu. Tak kde je v tom nejaký zmysel a etika?

Na základe iných názorov však vyplýva, že aj keby došlo k zmene kritérií darovania, veľa pozostalých rodičov by stále odmietalo darovanie orgánov ich detí. Na druhej strane, bioetik Greg Moorlock v časopise The Conversation tvrdí: „Posun od tohto druhu prístupu k darovaniu orgánov od malých detí (darcov) by umožnil nielen súlad, ale taktiež by smútiacim rodičom poskytol možnosť nájsť niečo pozitívne na smrti ich dieťaťa“.


Spracovala: Anna PEKAROVIČOVÁ


Zdroj: http://www.bioedge.org/index.php/bioethics/bioethics_article/10902
 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku
Napíšte výsledok : 3+4 =


-- žiadne príspevky --