V Belgicku bola napokon schválená eutanázia maloletým | Medicínske právo
              

Články


V Belgicku bola napokon schválená eutanázia maloletým


 | 26.2.2014 | komentárov: 0

Belgicko sa stalo prvou krajinou, kde bola schválená eutanázia pre nevyliečiteľne choré deti všetkých vekových kategórií, po vášnivej debate, v ktorej kritici spochybňovali schopnosti dieťaťa rozhodnúť o svojom živote/smrti.

Obrazok

Koncom minulého roka došlo k schváleniu návrhu zákona povoľujúcemu vykonanie eutanázie aj maloletým žiadateľom bez vekového obmedzenia, a to hornou komorou belgického zákonodarného zboru, kde bol návrh zákona prijatý v pomere 50:17 v prospech návrhu. I keď sa hlasovanie očakávalo až v máji tohto roka, dolná komora k tomuto hlasovaniu pristúpila už v polovici februára, kedy 86 zákonodarcov hlasovalo za prijatie zákona, 44 proti a 12 sa zdržalo hlasovania. Väčšina opozičných strán zákon podporila, rovnako ako socialisti a liberáli.

Schválený právny predpis mal širokú podporu v prevažne liberálnej krajine, prieskum v októbri minulého roka ukázal, že 73 % Belgičanov by hlasovalo v prospech, no zároveň vyvolával aj intenzívny odpor u občanov, ktorí sa k tomuto problému stavajú s obavami, vzhľadom na zraniteľnosť detí a konečnosť, nenávratnosť výberu, vrátane časti pediatrov a „obyčajných ľudí“, ktorí organizovali hlučné pouličné protesty.

Zákon presahuje aj holandské právne predpisy, ktoré pre eutanáziu maloletých stanovujú minimálny vek 12 rokov, kedy sú maloletí dostatočne zrelí na rozhodnutie ukončiť svoj život.

Búrlivá debata pred hlasovaním bola prerušená mužom, ktorý z galérie siene zakričal „vrahovia“ vo francúzskom jazyku a následne bol vyvedený z miestnosti.

Kresťanskí demokrati, napriek členstvu v koalícii, hlasovali proti návrhu zákona. Kresťanskí, moslimskí a židovskí predstavitelia odsúdili rozšírenie práva ešte pred hlasovaním vo vzácnom spoločnom vyhlásení a za účastí katolíckych biskupov viedli dni modlitby a pôst proti návrhu zákona.

Hlasovanie priťahuje viac pozornosti v zahraničí než v Belgicku, kde žiadne z veľkých novín na svojich titulných stranách neprinášali správy o štvrtkovom hlasovaní. Rovnako zahraničné televízie venovali dianiu v parlamente viac pozornosti.

Zákon stanovuje, že deti, ktoré sa snažia ukončiť svoj život, musia byť „schopné rozlišovať“, taktiež musia prejsť psychologickými testami, aby psychológovia potvrdili, že maloletí žiadatelia pochopili, čo robia. Rodičia musia tiež schváliť rozhodnutie svojho dieťaťa. Zástancovia zákona tvrdia, že tieto pravidlá vylúčia možnosť prípadnej nedostatočnej zrelosti na rozhodnutie o živote/smrti veľmi mladých a dospievajúcich žiadateľov o eutanáziu.

Odporcovia zákon označili za nezmyselný a taktiež varovali pred stále širším výkladom pojmu eutanázia a zároveň jeho banalizáciou.

Bruselský arcibiskup Andre-Joseph Leonard, hlava katolíckej cirkvi v Belgicku,  počas bohoslužby minulý týždeň kládol otázku, prečo štát chce dať maloletým takú zodpovednosť, keď sú tu aj ďalšie zákonné práva, ktoré sa viažu na 18. rok života. Dodal: „zákon hovorí, že mladiství nemôže robiť dôležité rozhodnutia týkajúce sa ekonomických alebo emocionálnych problémov, ale zrazu sú maloletí schopní rozhodnúť, že im môže niekto pomôcť umrieť“.

Pravidla na povolenie eutanázie v Belgicku sú objektom medzinárodnej pozornosti po tom, čo v minulom roku udelili právo zomrieť nepočujúcim dvojičkám, ktoré postupne slepli a osobe, ktorá podstúpila neúspešnú operáciu zmeny pohlavia.

Nový zákon stanovuje, že maloletí žiadatelia o eutanáziu musia byť nevyliečiteľne chorí a nie len v stave neznesiteľného utrpenia, čo je kvalifikačnou podmienkou pre dospelých.

Belgická zdravotná sestra Sonja Develtere, ktorá sa starala o asi 200 detí v záverečných fázach ich života od roku 1992, povedala, že nesúhlasí so zákonom. "Na základe mojej skúsenosti ako zdravotnej sestry, som nikdy nemala dieťa, ktoré by si žiadalo koniec svojho života,“ povedala agentúre Reuters Develtere pred hlasovaním. „Ale žiadosti o eutanáziu často pochádzajú od rodičov, ktorí sú citovo vyčerpaní po tom, čo vidia svoje dieťa bojovať o život tak dlho,“ dodala.

Priaznivci detskej eutanázie hovoria, že je pravdepodobné, že bude niekoľko neplnoletých detí v priebehu roka, ktorí si budú môcť zvoliť smrť.

Holandsko má doteraz päť prípadov detskej eutanázie, pričom zákon vstúpil do platnosti ešte v roku 2002. Celkový počet prípadov vykonaných eutanázií v Holandsku bol 2000 až 4000 za rok.

V rokoch 2006 a 2012, sa vyskytol jeden prípad v Belgicku, kedy žiadala o eutanáziu osoba mladšia ako 20 rokov. V Belgicku sa viac ako 1000 ľudí ročne rozhoduje pre eutanáziu. V roku 2012 bolo registrovaných 1432 prípadov eutanázie.

Okrem Belgicka a Holandska je eutanázia tiež legálna v susednom Luxembursku, vo Francúzsku sa uvažuje o legalizácii v priebehu tohto roka.  Švajčiarsko umožňuje asistovanú samovraždu. V Spojených štátoch je asistovaná samovražda legálna v štátoch Montana, Oregon, Vermont a Washington.

Spracovala: Katka TOMKOVÁ

Zdroje
www.reuters.com/article/2014/02/13/us-belgium-euthanasia-idUSBREA1C0UF20140213

Foto: freedigitalphotos.net Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku
Napíšte výsledok : 8+6 =


-- žiadne príspevky --