USA: Odpojiť od prístrojov mŕtvu tehotnú ženu? | Medicínske právo
              

Články


USA: Odpojiť od prístrojov mŕtvu tehotnú ženu?


 | 10.2.2014 | komentárov: 0

Marlise Munoz, 39-ročná tehotná žena, je udržiavaná v texaskej nemocnici vo Fort Worth v Texase „na prístrojoch“ s pomocou prístrojov, napriek tomu, že je po smrti /po smrti mozgu/, a napriek jej predbežným prianiam.

Obrazok

Dôvodom je jej tehotenstvo a snaha lekárov, aby sa dieťa narodilo zdravé.  Rodina si však želá, aby nemocnica ženu odpojila od všetkých prístrojov a nepredlžovala ďalej stav, v ktorom sa nachádza. Nemocnica ženu odmietla odpojiť, a tak sa celý spor dostal až pred súd, ktorý túto otázku musel rozhodnúť.

Prípad nastolil otázku starostlivosti o „medicínsky“ a „právne“ mŕtve osoby a či takéto osoby majú byť udržiavané na prístrojoch v prípade tehotenstva v prospech nenarodeného dieťaťa. O prípad sa preto začali zaujímať skupiny odmietajúce interrupcie, tvrdiac, že plod pani Munoz má „právo narodiť sa“.

K prípadu Erick Munoz, manžel pani Munoz uviedol, že deň predtým, ako našiel svoju ženu v bezvedomí, mu potvrdila, že ak by niekedy v budúcnosti upadla do podobného stavu, má byť odpojená od všetkých prístrojov. To však nemocnica odmietla s tvrdením, že je viazaná právom štátu Texas, ktoré zakazuje odpojenie pacientky, ktorá je tehotná. Niektorí experti však tvrdia, že nemocnica zle interpretuje zákon, a že sa na danú situáciu vôbec nevzťahuje.

V čase sporu sa Munozovej plod nachádzal v 22. týždni vývinu. Avšak, ako tvrdia advokáti Munozovcov, podľa zdravotných záznamov sa stav plodu javil ako „značne abnormálny“. Už v takomto skorom štádiu boli dolné končatiny deformované do takej miery, že nemohlo byť stanovené ani len pohlavie. Taktiež uviedli, že plodu sa v lebke hromadila voda a mohol mať aj srdcové problémy. Advokáti ďalej uviedli, že „hoci je to smutné, táto informácia (o zdravotnom stave plodu; pozn. autora) nie je vôbec prekvapujúca, nakoľko k plodu sa k plodu určitý čas nedostával kyslík, a taktiež jeho vývin prebieha v mŕtvom a rozkladajúcom sa tele.“ Súd nakoniec v piatok 24. januára 2014 rozhodol o tom, že žena má byť odpojená od všetkých prístrojov, k čomu nemocnica pristúpila o dva dni neskôr.

K tomuto prípadu a otázke, či udržiavať mŕtve tehotné ženy „na prístrojoch“, je zaujímavá aj štúdia BMC Medicine Journal z roku 2010, podľa ktorej za posledných 30 rokov bolo zdokumentovaných približne tridsať prípadov cerebrálne mŕtvych tehotných pacientiek. Z devätnástich prípadov sa štúdii podarilo nájsť 12, z ktorých sa narodilo životaschopné dieťa, avšak len pri šiestich z nich jestvujú dáta, že prežili viac ako dva roky a vyvinuli sa do „normálneho stavu“.

Je preto sporné, či je eticky odôvodniteľné udržiavať „mŕtvu“ tehotnú ženu „pri živote“ za pomoci prístrojov, preto aby sa dieťa vyvíjalo.

Spracoval: Tomáš Pázmány

Zdroje:
http://www.cbsnews.com/news/brain-dead-pregnant-womans-fetus-is-distinctly-abnormal-husbands-attorneys-say/
http://edition.cnn.com/2014/01/26/health/texas-pregnant-brain-dead-woman/

Obrázok: freedigitalphotos.net Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku
Napíšte výsledok : 1+6 =


-- žiadne príspevky --