Kanada: Najvyšší súd sa bude zaoberať právom na asistovanú samovraždu | Medicínske právo
              

Články


Kanada: Najvyšší súd sa bude zaoberať právom na asistovanú samovraždu


 | 29.1.2014 | komentárov: 0

Najvyšší súd Kanady informoval, že bude zaoberať odvolaním Asociácie občianskych slobôd Britskej Kolumbie (BCCLA), na základe ktorého by bolo poskytnuté nevyliečiteľne chorým Kanaďanom právo na asistovanú samovraždu. Prípad sa týka dospelých ľudí, ktorí sú vážne a nevyliečiteľne chorí, no zároveň duševne schopní rozhodnúť sa, či chcú využiť právo na poskytnutie lekárskej pomoci urýchliť ich smrť na základe osobitných ochranných opatrení.

Obrazok

Právnik Grace Pastine, ktorý v tomto prípade zastupuje BCCLA povedal, že rozhodnutie prejednať odvolanie BCCLA je víťazstvom pre tých, ktorí podporujú právo dôstojne umrieť. Pastine pre CBC News poskytol rozhovor, v ktorom tvrdí, že sa cíti skvele, je to obrovská úľava a je veľmi rád, že bude mať príležitosť zastupovať tak dôležitú vec pred Najvyšším súdom Kanady.

V tomto spore vystupuje niekoľko vážne chorých svedkov, preto  BCCLA požiadala o urýchlenie konania. Avšak Najvyšší súd túto žiadosť zamietol bez udania dôvodu. To znamená, že konanie, ktoré určí budúcnosť legalizácie asistovanej samovraždy v Kanade bude pravdepodobne prebiehať na jeseň roku 2015.

Prípad sa začal žalobou, ktorá bola podaná v mene rodiny Kay Carter, ktorá zomrela pri asistovanej samovražde vo švajčiarskom centre DIGNITAS v januári 2010. V auguste 2011 do sporu  pristúpila Gloria Taylor, ktorú v januári 2010 informovali o tom, že pravdepodobne v priebehu roka zomrie. Preto sa pani Taylor rozhodla, že by chcela využiť legálne právo zomrieť v pokoji a v čase, ktorý si sama vyberie v kruhu svojej rodiny a priateľov.

Súd v roku 2012 rozhodol, že ustanovenia Trestného zákona zakazujúce asistovanú samovraždu porušujú práva vážne chorých, vyhlásil ich za protiústavné a stanovil parlamentu jeden rok na prepísanie zákonov. Súd tiež priznal pani Taylor právo na asistovanú samovraždu, ktorá je doposiaľ jedinou Kanaďankou, ktorá získala zákonné právo umrieť s pomocou lekárov. Nakoniec, pani Taylor zomrela v roku 2012, a to bez pomoci lekárov, keď podľahla svojej chorobe (Lou Gehrig's disease).

Vláda sa voči rozhodnutiu odvolala. Odvolací súd zrušil rozhodnutie nižšieho súdu v októbri 2013 a odvolaniu tak vyhovel. Týmto potvrdil dvadsať rokov staré rozhodnutie Kanady v spore Rodriguez.

BCCLA potom požiadala Najvyšší súd prejednať odvolanie s odôvodnením, že trestné zákony, ktoré odopierajú vážne chorým Kanaďanom právo na asistovanú samovraždu, sú protiústavné a táto otázka je celoštátneho významu.

Sporu Glorie Taylor sme sa bližšie venovali v príspevku Jany Breburdovej.

Spracovala: Katarína TomkováZdroj:

http://news.ca.msn.com/top-stories/assisted-suicide-appeal-to-be-heard-by-supreme-court
http://www.cbc.ca/news/canada/british-columbia/assisted-suicide-appeal-to-be-heard-by-supreme-court-1.2498892

Foto: freedigitalphotos.net Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku
Napíšte výsledok : 8+4 =


-- žiadne príspevky --