V Nemecku alarmujúco klesá počet darcov organov. Za klesajúcimi číslami stoja škandály s manipuláciou s poradovníkmi. | Medicínske právo
              

Články


V Nemecku alarmujúco klesá počet darcov organov. Za klesajúcimi číslami stoja škandály s manipuláciou s poradovníkmi.


 | 17.1.2014 | komentárov: 0

Počet darcov orgánov dosiahol svoje dlhodobé minimum. I keď odborníci považujú za dôvod škandály okolo transplantácií, čísla klesajú už niekoľko rokov. Nemecká nadácia pre transplantáciu orgánov (Die Deutsche Stiftung Organtransplantation - DSO) vyjadrila svoje znepokojenie. V roku 2013 darovalo orgány, ktoré boli odobrané po ich smrti, 876 ľudí. To je o 15 percent menej ako v predchádzajúcom roku a najmenej za dlhé obdobie od roku 1997. No nielen počet darcovstiev po smrti je na zostupe, i celkové štatistiky darcovstva majú výraznú klesajúcu tendenciu. V roku 2012 darovalo organ celkovo 3001 ľudí, v roku 2013 to bolo podľa záznamov Nemeckej nadácie pre darcovstvo orgánov (NNDO) 2647 prípadov darcovstva.

Obrazok

Mnohí odborníci sa zhodujú v názore, že za tým, s vysokou pravdepodobnosťou môže stáť nedávne vypuknutie škandálov okolo manipulácii s orgánmi. V predošlých rokoch vyšlo na verejnosť, že doktori na rôznych nemeckých klinikách pozmeňovali zdravotné karty pacientov tak, aby sa ich pacienti skôr dostali k darovaným orgánom a tak ovplyvňovali poradie na čakacích listinách. Skúšobná a dozorná komisia spolkovej komory lekárov, následne niekoľko mesiacov  v priebehu rokov 2010 a 2011 so zámerom odhaliť podozrivé prípady manipulácie vykonávala kontroly vo všetkých 24 centrách programu transplantácie v Nemecku.

No ani to nezabránilo tomu, aby nemecký občania začali strácať dôveru v celkový  systém darcovstva. Výsledkom kontrol boli zistenia závažných porušení predpisov pri rozdeľovaní v štyroch transplantačných centrách, v Göttingene, Lipsku, Mníchove a Münsteri. I podľa vyjadrení samotnej NNDO „Tento škandál poškodil celý systém darcovstva orgánov a transplantácii a viedol k závažnej strate dôvery.“ Nárastu ochoty obyvateľov darovať orgány nepomohla ani zmena zákona, ktorá zaviedla pravidelné písomné informovanie ľudí zdravotnými poisťovňami o možnosti darovať orgány, zasielanie darcovských preukazov a aktívne vyzývanie k darcovstvu.


Spracovala: Lenka Mišová
Foto: freedigitalphotos.net

Zdroje:
Zahl der Organspender sinkt auf neuen Tiefpunkt, In: Die ZEIT . 15.1.2014. tu
Deutsche geizen mit ihren Organen, In: Die ZEIT . 12.11.2013. tu Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku
Napíšte výsledok : 1+7 =


-- žiadne príspevky --