Platy vo fakultných a univerzitných nemocniciach budú vyššie | Medicínske právo
              

Články


Platy vo fakultných a univerzitných nemocniciach budú vyššie


 | 15.1.2014 | komentárov: 0

Podpisom dodatku č. 3 ku Kolektívnej zmluve vyššieho stupňa, ku ktorému pristúpili Asociácia štátnych nemocníc SR, Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb a Lekárske odborové združenie, porastú základné zložky mzdy o 4 %.

Obrazok

Zvýšenie platov podľa ministerstva zdravotníctva súvisí so záujmom ministerstva na poskytovaní kvalitnej zdravotnej starostlivosti a ďalších služieb. Ministerstvo zvýšenie vníma ako pozitívnu informáciu a priaznivý posun v spravodlivom ocenení.

V minulom roku sa veľa hovorilo o platoch lekárov a zdravotných sestier. Po čiastočných úspechoch či neúspechoch a po rozhodnutí Ústavného súdu SR o neústavnosti zákona, ktorý mal zvýšiť platy zdravotných sestier sa aktuálne zvýšenie bude týkať aj iných zamestnancov. Nejde len o zvýšenie platov lekárov ale aj o zvýšenie platov iných zdravotníckych aj nezdravotníckych pracovníkov. Podľa správ portálu etrend.sk by platy nemali rásť tým zamestnancom, ktorým boli zvýšené osobitnými zákonmi v minulých dvoch rokoch. Zvýšenie by sa malo týkať už nasledujúcej výplaty mzdy. Pre jej výpočet je v prípade laborantov a zdravotných asistentov určujúca výška základnej zložky mzdy dosiahnutá k 30.9.2013.

V roku 2012 zarábali podľa ministerstva zdravotníctva iní zdravotnícki pracovníci vo fakultných a univerzitných nemocniciach v priemere 783 eur, priemerný plat sestier a pôrodných asistentiek dosiahol v týchto ústavných zariadeniach vlani  1 016 eur, lekári zarábali priemerne  2 500 eur.


Spracovala: Veronika Miková
Foto: freedigitalphotos.net

Tlačová správa ministerstva zdravotníctva je dostupná tu: Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku
Napíšte výsledok : 6+3 =


-- žiadne príspevky --