HOSŤ MESIACA JANUÁR 2014: Ing. Ján Ivo Bero | Medicínske právo
              

Články


HOSŤ MESIACA JANUÁR 2014: Ing. Ján Ivo Bero


 | 13.1.2014 | komentárov: 0

Sme veľmi radi, že pozvánku byť hosťom tohto mesiaca, možno trocha netradične, prijal výkonný manažér Komory pre medicínske právo - MEDIUS, Ing. Ján Ivo Bero. V rozhovore sa dozviete, čo ma rád na svojej práci, prečo sa rozhodol pracovať pre MEDIUS, aj to aké projekty Komora pre medicínske právo - MEDIUS pripravuje v roku 2014.

Obrazok

MEDIUS: Mohli by ste priblížiť, kde momentálne pôsobíte?

Dobrý deň, pôsobím v občianskom združení  Komora pre medicínske právo - MEDIUS ako výkonný manažér.

MEDIUS: Výkonný manažér znie dosť všeobecne. Čo je podstatou Vašej práce?

Okrem varenia dobrej kávy? :-) Ale vážne... Hlavnou podstatou mojej práce je zabezpečiť plynulý chod komory na všetkých úrovniach od riadenia a realizácie projektov MEDIUSU až po ich správne odprezentovanie.  Na každodennej báze to zahŕňa komunikáciu s partnermi,  získavanie finančných zdrojov na projekty,  komunikáciu s tímom ľudí, korí tvoria MEDIUS. Tu chcem podotknúť, že mám možnosť pracovať v skvelom tíme, ktorý dokáže projekty vymyslieť,  zastrešiť a čo som rád úspešne zrealizovať.

MEDIUS: Čo Vás na Vašej práci  baví najviac? A  prečo ste vlastne rozhodli pracovať v tejto oblasti?

Som človek, ktorý potrebuje vytvárať vzťahy. Ľudia, ktorí ma poznajú vedia, že vytváranie vzťahov niekedy aj s okoloidúcimi :-) Je to moja prirodzená poloha, v ktorej sa cítim veľmi dobre a nemusím sa do nej nijako nútiť. Práve tento priestor v značnej miere nachádzam aj v práci v komore. Moja práca ako aj moja pozícia si vyžaduje vytvárať, ale aj udržiavať vzťahy, jednak na pracovisku v rámci tímu = pracovného kolektívu, ako aj navonok-  v rámci projektov s jednotlivými partnermi. Úzko to súvisí aj s hlavným heslom alebo mottom komory, ktorým  je vytvárať nové vzťahy v zdravotníctve, a to bol aj dôvod, prečo som začal pracovať v komore.

MEDIUS:  Venujete sa zlepšovaniu vzťahov v zdravotníctve, ale vzdelaním ste tejto oblasti dosť vzdialený  Je tu niečo, čo Vás s ňou spája?

Priznám sa,  že v minulosti som sám chcel študovať stomatológiu, bol to môj sen. Doteraz má špeciálne miesto v mojom srdci :-) Niekde tam sa začal rodiť vzťah ja a medicína. Stále aj napriek svojmu vzdelaniu strojného inžiniera so špecializáciou na automobilovú výrobu, som si uvedomoval, že každý  z nás sa stretáva s medicínou v rôznej podobe, možno aj každý deň. Či už ako pacient alebo ako človek, čo uvarí čaj pre chorého... Okrem toho moja manželka je lekárka, takže v prostredí, v ktorom sa pohybujem sa vyskytuje  dosť veľa lekárov :-)

MEDIUS: Je výhodou alebo skôr nevýhodou pracovať v právnickom prostredí, keď ste tak trocha z iného sveta?

Ja to vnímam skôr ako výhodu. Nemám odborom deformovaný pohľad na riešenú problematiku. A taktiež sa čo to z právnického slovníka nalepí aj na mňa:-) Lege artis je obľubené slovo, ktoré som začal často používať... aj teraz :-)

MEDIUS: Čo oceňujete na činnosti Komory? Ktorá z vecí, ktorej sa venuje Vás oslovuje ako človeka, nielen ako manažéra najviac?

Asi najviac ma oslovuje snaha nastavovať a zlepšovať  zaužívané spôsoby myslenia a konania  na poli zdravotníctva napríklad už len tým, že sa snažíme prepájať odborníkov z oblasti medicíny s etikmi, právnikmi pri riešení  otázok, v ktorých si majú čo povedať. V neposlednom rade je to aj snaha pomáhať ľuďom, ktorí sú mnohokrát stratení v tej spleti  pre nich neprehľadných zákonov a nevedia sa správne rozhodnúť a orientovať.  Páči sa mi, že snahou komory je podávať pomyselnú pomocnú ruku jednak pacientom, aby sa nebáli ako aj lekárom a vytvárať tak prostredie, v ktorom sa budú obe strany plne rešpektovať a vzájomne si dôverovať.

MEDIUS: Čo hodnotíte ako najkrajší moment, pracovný zážitok z minulého roka?

Pre mňa osobne to bola úspešná realizácia medzinárodnej konferencie s názvom Aké princípy vládnu zdravotníctvu? Všímal som si účastníkov, ktorých bolo pomerne dosť :-)  a videl som spokojnosť. Bolo to krásne mať na jednom mieste sústredené veľké spektrum odborníkov z rôznych oblastí, ktorí mali snahu nachádzať a hľadať nie to, čo ich rozdeľuje, ale naopak čo ich všetkých spája.

MEDIUS: Aké nové projekty a aktivity chystá Komora v roku 2014?

Od januára spúšťame celoročný projekt zameraný na vzdelávanie zdravotných sestier a pôrodných asistentiek. Chceme aj týmto projektom poukázať na dôležitosť tohto  povolania v systéme zdravotníctva. Ďalej to bude už tretí ročník medzinárodnej konferencie, tentokrát na tému Reprodukčné zdravie ženy v centre záujmu. Pre študentov pripravujeme taktiež tretí ročník univerzitných dišpút s odborníkmi pod názvom Universitatis Disputatione 2014. V neposlednom rade budeme pokračovať certifikácii, vzdelávaní lekárov a zdravotných sestier ako aj prevádzkovaní právnej poradne pre pacientov  na portáli pravo-medicina. sk.

MEDIUS:  Ďakujem za rozhovor.

Aj ja ďakujem za rozhovor a prajem Vám ako aj čitateľom požehnaný vstup do nového roka 2014, plný radosti, zdravia a múdrych rozhodnutí.


Spracoval: Zuzana Zoláková
Foto: archív I.B. Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku
Napíšte výsledok : 9+1 =


-- žiadne príspevky --