Rusko zakázalo reklamu interrupcií | Medicínske právo
              

Články


Rusko zakázalo reklamu interrupcií


 | 5.12.2013 | komentárov: 2

Ruský prezident V. Putin 25. novembra 2013 podpísal zákon, ktorý zakazuje akúkoľvek reklamu, či inú propagáciu interrupcií, a ktorý zároveň reguluje aj iné otázky týkajúce sa zdravotnej starostlivosti. Zákon bol schválený Štátnou Dumou dňa 15. novembra a Radou federácie dňa 20. novembra.

Rusko tak prijatým zákonom reagovalo na situáciu, pri ktorej v posledných rokoch dochádza k poklesu populácie Ruskej federácie. Sám prezident si zastavenie tohto trendu dal za jeden z cieľov jeho funkčného obdobia, pričom v poslednej dobe udal, pomerne, konzervatívny smer v tejto oblasti. Prezident sa totiž netají tým, že vyznáva, to čo sám nazýva, „tradičné hodnoty“. Zákon podľa aktivistov z hnutia za reprodukčné práva žien je považovaný za ďalší „úder“ pre zdravotnícke zariadenia poskytujúce interrupcie. V roku 2011 totiž vláda schválila, podľa mienky aktivistov, radikálnu legislatívu, ktorá zamedzuje prístup k interrupciám po dvanástom týždni tehotenstva a zároveň zavádza tzv. „čakaciu lehotu“ najmenej 48 hodín po schválení žiadosti o interrupciu, počas ktorej táto nesmie byť vykonaná. Predseda výboru Štátnej Dumy pre Rodinu a deti zákon podpísaný prezidentom privítal, pričom poukázal na skutočnosť, že problém prevencie interrupcií a problém posunu verejnej mienky smerom k schvaľovaniu interrupcií, sú v súčasnosti mimoriadne závažnými. Zároveň pripomenul, že hoci počet interrupcií v Rusku ročne stále klesá, stále presahujú 5 miliónov výkonov ročne, čo je jedným z najpočetnejších na svete. Interrupcia je tak aj napriek širšej dostupnosti antikoncepčných prostriedkov, či zvyšujúcemu sa vplyvu cirkvi, stále jedným z najčastejších prostriedkov „regulácie pôrodnosti“.

Aktivisti zo spomínaného hnutia za reprodukčné práva žien odsudzujú takéto kroky ruských orgánov tvrdiac, že zákon je súčasťou „kampane“ vlády, ktorá má za cieľ obmedziť reprodukčné práva ženám v Rusku. „Toto nie je začiatok obmedzení ženských reprodukčných práv, ale ide o pokračujúci proces, ktorý započal v roku 2011“, tvrdí Olgerta Kharitonova, aktivistka za práva žien. Vláda, ako jeden z krokov, napríklad spustila kampaň, v ktorej za pomoci finančnej motivácie, povzbudzuje páry k tomu aby mali viacero detí. Záverom dodávame, že nedávno bol tiež predložený návrh zákona, ktorý by zrušil spoluúčasť zdravotných poisťovní na preplácaní výkonov spojených s interrupciami.

Zdroje:
http://www.reuters.com/article/2013/11/25/us-russia-abortion-idUSBRE9AO0VO20131125
http://www.bioedge.org/index.php/bioethics/bioethics_article/10797
 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku
Napíšte výsledok : 5+8 =


AsceferJeaspLaw

(23.6.2020)

AsceferJeaspLaw

(18.6.2020)