Belgicko: Povoliť možnosť eutanázie pre maloletých? | Medicínske právo
              

Články


Belgicko: Povoliť možnosť eutanázie pre maloletých?


 | 14.11.2013 | komentárov: 0

V posledných dňoch sa v Belgicku, jednej z mála krajín, kde je eutanázia legálna, vystupňovala debata okolo otázky, či povoliť možnosť zvoliť si takúto smrť aj pre maloletých alebo nie. Takýmto návrhom sa má totiž zaoberať belgický parlament a v prípade jeho prijatia by sa Belgicko stalo po Holandsku druhou krajinou, kde je eutanázia povolená aj pre maloletých. Navrhovaná zmena zákona by umožnila osobám mladším ako osemnásť rokov, ktoré sú schopné vyjadriť rozhodnutie za samých seba, požiadať o vykonanie eutanázie.

Obrazok

Takúto zmenu, podľa posledného prieskumu verejnej mienky, podporujú až približne tri štvrtiny Belgičanov.  Na potrebu prijatia takejto úpravy zároveň už skôr poukázala skupina šestnástich pediatrov z Belgicka, ktorí tvrdia, že prax, kedy sa eutanázia vykoná aj maloletému sa deje už teraz a prijatie navrhovanej legislatívnej zmeny by len umožnilo tým, ktorí eutanáziu už takto vykonávajú, vyjsť zo „šedej zóny“ a konať pod väčším dohľadom. Pediatri zároveň tiež tvrdia, že osoby mladšie ako osemnásť rokov sú plne spôsobilé urobiť tak vážne rozhodnutie a na vykonanie eutanázie dať plne informovaný súhlas. Podľa skúseností, v období smrteľnej choroby títo nadobudnú vyspelosť veľmi rýchlo a rozhodujú sa často s „jasnejším úsudkom“ ako zdraví ľudia.  „Prečo ich teda oberať o túto poslednú možnosť?“, pýtajú sa belgickí pediatri.

Pochopiteľne, predkladaná zmena nemá len svojich podporovateľov, ale zdvihla sa voči nej z rôznych strán vlna kritiky. Predovšetkým viaceré náboženské obce, ako moslimská, židovská, ale aj kresťanská hovoria o silnom „znepokojení nad celou našou spoločnosťou“ a žiadajú širšiu celospoločenskú debatu.

V Belgicku sa debata o eutanázii ako takej vedie už dlhší čas. Krajina je pritom druhou na svete, kde sa stala eutanázia súladnou so zákonom (od roku 2002). V roku 2012 bolo podľa štatistík v Belgicku vykonaných 1.432 eutanázií, čo predstavuje nárast o 25 %. Prvenstvo v tomto smere drží Holandsko, kde, ako bolo uvedené vyššie, je možné vykonať eutanáziu aj maloletým. A to už od veku dvanásť rokov. V roku 2009 Luxembursko taktiež povolilo eutanáziu, avšak len dospelým po tom, čo parlament pretlačil veto k tomuto zákonu od luxemburského veľkovojvodu.

Záverom dodávame, že hlasovanie o zmene zákona, ktorou by sa povolila eutanázia maloletým, sa neočakáva skôr ako po parlamentných voľbách v máji roku 2014.

AUTOR: Tomáš Pázmány

Foto: freedigitalphotos.net
Zdroj: http://medicalxpress.com/news/2013-11-row-euthanasia-minors-belgium.html
           http://www.bioedge.org/index.php/bioethics/bioethics_article/10755
 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku
Napíšte výsledok : 10+2 =


-- žiadne príspevky --