Eutanázia - nový zdroj darcovstva orgánov v Belgicku? | Medicínske právo
              

Články


Eutanázia - nový zdroj darcovstva orgánov v Belgicku?


 | 2.11.2013 | komentárov: 0

Belgicko je v súčasnosti jednou z niekoľkých krajín, ktoré v určitých formách a za zákonom stanovených podmienok umožňujú výkon asistovanej samovraždy. Deje sa tak na základe zákona (The Belgian Act on Euthanasia) z roku 2002, ktorý eutanáziu definuje ako úmyselné ukončenie života inou osobou na vlastnú žiadosť dotknutého, a zároveň stanovuje náležitosti žiadosti o eutanáziu, povinnosti lekára a ďalšie podmienky, ktorých splnenie je nevyhnutné na to, aby bola eutanázia legálna.

Obrazok Počas 21. ročníka konferencie venovanej všeobecnej hrudnej chirurgii, ktorá sa konala v máji tohto roku v Anglicku, predložili belgickí lekári návrh, podľa ktorého by mohli pacienti podstupujúci eutanáziu významne zvýšiť počet mŕtvych darcov orgánov. Pacienti trpiaci neznesiteľnými bolesťami, ktorí sa dobrovoľne rozhodnú pre eutanáziu, by tak mohli predstavovať riešenie otázky nedostatku darcov orgánov v Európe.
 
Autori svoj návrh podložili výsledkami šiestich úspešných transplantácií belgických pacientov, z ktorých traja trpeli ťažkými neuromuskulárnymi ochoreniami a traja boli duševne chorí. K otázke profesionality zákroku pritom argumentovali tým, že všetci pacienti urobili výslovnú žiadosť darovať svoje orgány a zdôraznili, že eutanázia a transplantácie boli vykonávané dvomi osobitnými a nezávislými tímami odborníkov.

Eutanázia je spoločnosťou dlhodobo diskutovaná téma, ktorú nemožno podceňovať. Nejde iba o právny, ale aj morálny a etický problém, o to viac, keď sa spája s otázkou darovania orgánov. Preto aj napriek ponúkanej argumentácii prirodzene vznikajú oprávnené obavy týkajúce sa možnosti zneužitia právnej úpravy a možných rizík spojených s vykonávaním eutanázie a asistovanej samovraždy, ktoré nie je možné úplne eliminovať. Zaujímavý moment vystihol právnik a špeciálny konzultant Centra pre bioetiku a kultúru, Wesley Smith, keď povedal: „nie je nič nebezpečnejšie ako prinútiť duševne chorých a zúfalých pacientov uveriť tomu, že ich smrť má väčšiu hodnotu ako život“.


Spracovala: Mgr. Jana Breburdová
Foto: thefreedigitalphotos.net

Zdroje:
http://www.bioedge.org/index.php/bioethics/bioethics_article/10676
http://www.estsmeetings.org/2013/images/documents/ests-abstracts-2013.pdf
 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku
Napíšte výsledok : 6+9 =


-- žiadne príspevky --