Holandsko: počet osôb postupujúcich eutanáziu narastá | Medicínske právo
              

Články


Holandsko: počet osôb postupujúcich eutanáziu narastá


 | 10.10.2013 | komentárov: 0

Od momentu prijatia legislatívy povoľujúcej v Holandsku lekársku eutanáziu sa počet osôb, ktorí eutanáziu podstúpili, viac než zdvojnásobil a za posledný rok je badateľný nárast až o 13%.

Obrazok Píše sa rok 2002 a v Holandsku vstúpil do platnosti "Termination of Life on Request and Assisted Suicide (Review Procedures) Act", ktorý zakotvuje beztrestnosť eutanázie a asistovanej samovraždy (prípad, keď za prítomnosti - asistencie lekára sám pacient požije smrteľnú dávku lieku - barbiturátu), za splnenia určitých prísnych legálnych kritérií.

Ide o nasledovné kritériá: 1. dobrovoľná a trvalá prosba chorého, 2. beznádejná zdravotná situácia (pretrvávajúce neznesiteľné alebo neodvrátiteľné utrpenie pacienta), 3. konzultácia s ďalším lekárom a 4. nahlásenie eutanázie príslušným orgánom.

Štatistiky ukazujú, že za poslednú dekádu sa frekvencia využívania tohto inštitútu zdvojnásobila a v poslednom roku dokonca zaznamenala nárast až o 13 %.  Čísla permanentne rástli od r. 2003, keď o eutanáziu požiadalo 1,626 ľudí, vo väčšine prípadov bola realizovaná smrteľnou injekciou, resp. asistovanou samovraždou. Jedným z možných dôvodov prudkého nárastu prípadov postúpenia eutanázie je aj zavedenie mobilných jednotiek, ktoré umožňujú pacientom nechať sa dobrovoľne usmrtiť smrtiacou injekciou doma.

Eutanázia vykonávaná doktormi je legálna iba v troch európskych štátoch: Holandsko, Belgicko a Luxembursko. V Luxembursku, kde bola zlegalizovaná v r. 2009, je eutanázia najmenej využívaná, nasleduje Belgicko, najviac žiadostí zaznamenáva Holandsko prevažne od rakovinou trpiacich pacientov. 

Pokiaľ ide o porušenia zákona, v Holansku bolo doteraz komisiou, ktorá dohliada na výkon eutanázie, zaznamenaných celkovo 10 prípadov nedodržania zákonom predpísaných podmienok a postupu pre výkon eutanázie, v dvoch prípadoch išlo o nedostatok v informovanom súhlase pacientov trpiacich demenciou.

Význam úlohy lekárov pri tomto akte dokladá skutočnosť, že holandskí prokurátori obžalovali a navrhli podmienečný trest pre Alberta Heringa,  ktorý pomohol svojej 99 ročnej matke spáchať samovraždu. Prokurátori síce akceptovali fakt, že jednal zo súcitu, ale napriek tomu sa snažili uznať pána Heringa vinným, pretože nehľadal legálnu alternatívu v podobe lekárskej asistencie.

Spracoval: Mgr. Lukáš DERCO
Foto: freedigitalphotos.net

Zdroje: http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/europe/netherlands/10330823/Number-of-Dutch-killed-by-euthanasia-rises-by-13-per-cent.html
 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku
Napíšte výsledok : 10+6 =


-- žiadne príspevky --