Domáce pôrody – dostanú zelenú? V Českej republike sa čaká na rozhodnutie Ústavného súdu | Medicínske právo
              

Články


Domáce pôrody – dostanú zelenú? V Českej republike sa čaká na rozhodnutie Ústavného súdu


 | 27.8.2013 | komentárov: 0

Či rodiť doma alebo v zdravotníckom zariadení je otázka, na ktorú existujú argumenty podporujúce obe možné odpovede. Tými najčastejšími argumentmi stojacimi na strane „za“ sú tie, ktoré do popredia kladú právo slobodnej voľby ženy. Podľa týchto názorov je právom ženy rozhodnúť sa čo považuje za bezpečnejšie, prirodzené alebo kde sa cíti viac pohodlne. Existenciu tohto práva potvrdil aj Európsky súd pre ľudské práva (ďalej len ESĽP), ktorý potvrdil, že ženy majú právo zvoliť si domáci pôrod a štát má povinnosť im túto voľbu prakticky zabezpečiť. Otázkou je ako štát zabezpečuje túto možnosť najmä v krajinách viac tradičných.

Obrazok Na druhej strane, stoja argumenty „proti“ domácim pôrodom, ktoré zdôrazňujú praktické problémy spojené so zápisom dieťaťa narodeného doma do matriky. Z radov lekárov sa ozývajú hlasy, ktoré zdôrazňujú možné komplikácie pri pôrode, ktoré sa lepšie riešia resp. sa dajú riešiť len v zdravotníckom zariadení. Takéto komplikácie môžu ohroziť život nie len dieťaťa ale aj matky. Z radov právnikov potom vyvstáva otázka zodpovednosti za smrť alebo iný následok a otázka či ide o objektívnu zodpovednosť.

V posledných týždňoch otázka týchto pôrodov potrápila susednú Českú republiku, kde budúci týždeň Ústavný súd verejne vyhlási nález Ústavného súdu vo veci odsúdenej pôrodnej asistentky v súvislosti s pôrodom doma. Táto pôrodná asistentka bola odsúdená v súvislosti s poskytovaním zdravotnej starostlivosti pri domácom pôrode, kedy nastala hypoxia plodu. Proces je sprevádzaný kritikou pre údajné porušovanie základných princípov trestného práva a podľa niektorých ide sústavnú represiu voči pôrodným asistentkám a domácim pôrodom, kde pôrodné asistentky zdá sa podľa súdu nesú objektívnu teda najprísnejšiu zodpovednosť za akýkoľvek aj nepriaznivý výsledok pôrodu. Pôrodná asistentka tak podala sťažnosť na ústavný súd, o ktorej sa rozhodne 28.8.2013 nálezom.

Je potrebné dodať že tak ako Ústavný súd Slovenskej republiky aj Ústavný súd Českej republiky je viazaný rozhodnutiami ESĽP, ktorý už vyslovil, že právo voľby domáceho pôrodu je súčasťou súkromného života ženy a že štát je povinný vytvoriť podmienky pre realizáciu tohto práva. Tu dochádza k problémom nie len v Českej republike, ale aj u nás, pretože právna úprava nedovoľuje pôrodným asistentkám poskytovať zdravotnú starostlivosť mimo zdravotníckeho zariadenia. V súčasnosti prebieha konanie týkajúce sa domáceho pôrodu aj na ESĽP v Štrasburgu na základe sťažnosti dvoch českých občaniek.

Zdroje: zdravotnickepravo.info
Spracovala: Veronika Miková

Foto: thefreedigitalphotos.net
 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku
Napíšte výsledok : 10+3 =


-- žiadne príspevky --