Veľká Británia – In vitro fertilizácia po smrti otca | Medicínske právo
              

Články


Veľká Británia – In vitro fertilizácia po smrti otca


 | 22.8.2013 | komentárov: 0

Britka konala protiprávne, keď použila spermie svojho muža po jeho smrti za účelom splodiť dieťa. Žena prepísala právnu históriu tým, že vycestovala do Európy za in vitro oplodnením ( IVF- in vitro fertilisation), hoci je podľa britského práva protiprávne odobrať, transportovať a použiť spermie muža na účely IVF bez jeho predchádzajúceho písomného súhlasu. The Human Fertilisation and Embryology Authority (HFEA) dokonca ženu a jej lekárov podporovala v porušovaní práva.

Obrazok Jedná sa o prípad 40-ročnej vdovy "pani H" (Ms. H), ktorá na získala súdny príkaz, na základe ktorého chirurgovia odobrali spermie jej umierajúceho partnera. Muž, ktorý po infarkte upadol do kómy, nikdy na takýto postup súhlas nedal.

Podľa všetkého dvojica nebola legálne zosobášená, aj keď uzavreli manželstvo vo Veľkej Británii neuznaným islamským obradom.
Pre tých, ktorý poznajú prípad Diane Blood z 90-tych rokov, ako aj prípad ženy pod skratkou "L" z r. 2008, sa môže príbeh „pani H“ silno javiť ako déjà vu. Všetky tieto kauzy spája odobratie spermií z tela muža bez jeho predchádzajúceho súhlasu, úsilie žien použiť tieto spermie za účelom narodenia dieťaťa, a fakt, že tieto ženy boli vtiahnuté do legálnych bojov, aby v konečnom dôsledku uspeli.

Odber gamét bez súhlasu donora (darcu) je z hľadiska zákonnosti v Spojenom kráľovstve spornou otázkou. Z hľadiska de lege lata právneho stavu je protiprávne odobrať, transportovať a použiť spermie muža na účely IVF bez jeho predchádzajúceho písomného súhlasu. Fyzicky je procedúra odberu vcelku brutálna a v prípade, ak by šlo o osobu, ktorá je pri zmysloch, takýto zákrok by bol chápaný ako ublíženie na zdraví. Ako bioetička Anna Smajdor z University of East Anglia, tvrdila o podobnom prípade z roku 2008 “telá mŕtvych a umierajúcich jedincov sú náchylné k poškodeniu a zneužívaniu, je preto úlohou práva ochrániť ich.”

Sudca vyhovel žiadosti "pani H" a poskytol jej dôkaz nato, aby mohla zaobstarať dôkaz o prejavení súhlasu muža. Napriek tomu, že sa tak nikdy nestalo, so spermiami vycestovala zo Spojeného kráľovstva na zámorskú IVF kliniku, pravdepodobne do Rumunskej alebo Cyperskej republiky, kde je legálne použiť spermie bez preukázaného súhlasu donora. Prevoz spermií z krajiny bez súhlasu je takisto nelegálny.

Jej obhajca Lawrence Jones povedal: „Bol to prejav zúfalstva, ale to nebol jej jediný motív … bola silne rozrušená a svoju rolu ešte zohrávali silná láska a racionalita.
Dozorný orgán v oblasti fertilizácie - „the Human Fertilisation and Embryology Authority (HFEA)
“, nepotvrdil žiadne porušenie práva. To znamená, ako píše dailymail.co.uk “HFEA sa nepostavila proti jej návrhu, regulačný orgán tým efektívne podporil ženu a jej lekárov v porušovaní práva“. Podľa Jamesa Lawforda Daviesa, experta na IVF, rozhodnutie HFEA vytvára neistotu a rieši prípad nesprávnym spôsobom- ustupovaním súdom. Malo by sa totiž jasne určiť, či je takéto konanie protiprávne alebo nie.

Spracoval: Mgr. Lukáš Derco
Foto: health.howstuffworks.com

Použité zdroje:
http://www.bioedge.org/index.php/bioethics/bioethics_article/10643
http://www.dailymail.co.uk/news/article-2388938/Wife-breaks-law-use-dead-husbands-sperm-baby--health-chiefs-British-widow-makes-legal-history-travelling-Europe-IVF.html
 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku
Napíšte výsledok : 1+4 =


-- žiadne príspevky --