Francúzsko: Žaloba proti jedenástim webovým stránkam predávajúcim liečivá | Medicínske právo
              

Články


Francúzsko: Žaloba proti jedenástim webovým stránkam predávajúcim liečivá


 | 20.8.2013 | komentárov: 0

Národná rada Lekárnickej komory vyčíta zahraničným internetovým stránkam predaj liekov bez náležitého povolenia.

Obrazok

Prezidentka Rady, Isabelle Adenot uviedla, že niektoré internetové stránky predávajúce lieky tak robia bez potrebnej autorizácie a sú naviac podozrivé z ponúkania liekových napodobnenín, čím zároveň potvrdila informáciu, s ktorou prišiel denník Parisien/Aujourd´hui en France stredu 7. augusta. Spresnila, že sa jedná prevažne o stránky založené v zahraničí (Belgicko, Španielsko, Rusko), ktoré sa vydávali za francúzske lekárne. Používali názvy lekární, ktoré v spoločnosti najviac rezonovali. Ako príklad uviedla jednu ruskú sieť, ktorá sa pokúšala vytvoriť vo Francúzsku sieť nezákonných e-lekární.

Tieto nedovolené webové stránky boli v princípe založené na predaj liekových napodobnenín. Potvrdzujú to aj štatistiky, podľa ktorých skoro dve tretiny liekov predávaných mimo legálnych stránok sú falzifikáty. Spoločným menovateľom všetkých žalovaných stránok je predaj sexuálnych stimulantov, ktorý tvoril gro ich aktivít.

Žaloba proti jedenástim webovým stránkam smerovala na Hlavný úrad boja proti zásahom do životného prostredia a verejného zdravia (l'Office central de lutte contre les atteintes à l'environnement et à la santé publique, Oclaesp). Adenotová však jedným dychom dodáva, že podobných stránok je pravdepodobne viac. Nasledovať bude policajné vyšetrovanie, ktoré by malo do prípadu vniesť viac svetla.

Od 12. júla je možné vo Francúzsku zakúpiť na stránkach e-lekárne okolo 4000 liekov bez predpisu. Podmienkou je existencia jednej skutočnej lekárne, o ktorú sa  činnosť jej webovej obdoby oprie. Do dnešného dňa udelili regionálne zdravotnícke úrady (Les agences régionales de santé, ARS) povolenia štyridsiatim štyrom webovým stránkam prevádzkujúcim e-lekárne. Na preverenie však stále čaká veľké množstvo žiadostí.

Ministerka sociálnych vecí a zdravotníctva, Marisol Touraine pripomína, že nakupovanie liekov prostredníctvom internetu na stránkach, ktoré neboli schválené, vystavuje pacientov zdravotným rizikám. Napodobneniny liekov, ktoré sa na týchto doménach vyskytujú, môžu totiž obsahovať zložky vyvolávajúce predávkovanie,  poddávkovanie, prípadne môžu na organizmus pôsobiť toxicky. Tí, ktorí si svoje nákupy radi vybavujú z pohodlia svojho domova, teda musia zostať obozretní.

Spracovala: Katarína Zubková
Foto: freedigitalphotos.net

Zdroje

http://www.lepoint.fr/societe/vente-de-medicaments-en-ligne-onze-sites-deja-vises-par-une-plainte-07-08-2013-1712031_23.php
http://www.franceinfo.fr/justice/l-ordre-des-pharmaciens-porte-plainte-contre-11-sites-de-vente-en-ligne-1096787-2013-08-07
http://www.net-iris.fr/veille-juridique/actualite/31921/vente-de-medicaments-en-ligne-rappel-des-regles-de-securite.php
http://www.social-sante.gouv.fr/actualite-presse,42/communiques,2322/vente-de-medicaments-sur-internet,16061.html
 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku
Napíšte výsledok : 5+2 =


-- žiadne príspevky --