Francúzsko umožnilo medicínsky výskum ľudských embryí | Medicínske právo
              

Články


Francúzsko umožnilo medicínsky výskum ľudských embryí


 | 24.7.2013 | komentárov: 0

Francúzsky parlament prijal za výrazného nesúhlasu pravice a náboženských hnutí návrh zákona, ktorý po splnení zákonom stanovených podmienok, umožňuje výskum ľudských embryí a kmeňových buniek.

Obrazok Národné zhromaždenie prijalo utorok 16. júla 2013 zákon z dielne francúzskej ľavice (Parti Radical de Gauche, PRG), ktorý predstavuje prechod z režimu zákazu s možnými výnimkami, upravený zákonom z roku 2011, do režimu regulovanej autorizácie výskumu ľudských embryí.

Opozícia viedla proti návrhu zákona od začiatku vytrvalý boj. Ešte 28. marca sa jej podarilo prerušiť jeho preskúmavanie podaním takmer 300 pozmeňujúcich návrhov k zneniu jediného článku, čím značne natiahla diskusiu okolo neho.

Za návrh zahlasovala najmä ľavica v počte 314 hlasov. Proti sa vyslovilo 223 poslancov.

"Je načase oslobodiť výskum z pút v prospech vedcov a predovšetkým v prospech chorých, ktorí čakajú na nové formy liečby"  tvrdí Roger-Gérard Schwartzenberg (PRG), prezident skupiny radikálnej ľavice. Ako príklad chorôb, ktoré by sa výskumom ľudských embryí dali liečiť, uvádza degeneráciu sietnice, Alzheimerovu chorobu, či srdcovocievne choroby.

Nový režim umožňuje výskum za splnenia štyroch zákonných podmienok. Po prvé, je nutné dokázať   význam výskumu pre vedu. Po druhé je potrebné preukázať, že výskum, či už základný alebo aplikovaný, je z hľadiska medicíny účelný. Ďalej je nevyhnutné, aby sa štúdie vykonávali v súlade s aktuálnym stavom vedeckých poznatkov. Napokon, projekt a podmienky uskutočnenia protokolu musia rešpektovať etické princípy vzťahujúce sa na výskum ľudských embryí a kmeňových buniek. Bádanie sa bude môcť vykonávať len na embryách oplodnených in vitro,  ktoré viac nie sú objektom plánovaného rodičovstva. Zákon teda vedcom zakazuje vytvoriť ľudské embryá len za účelom experimentu.

Výskum bude možný až po získaní predchádzajúceho písomného súhlasu dvojice, od ktorej embryá pochádzajú alebo jej žijúceho príbuzného. Tí budú patrične informovaní o možnostiach prijatia embryí inou dvojicou alebo o zastavení ich ďalšieho uchovávania. Zákonná lehota na potvrdenie súhlasu sú tri mesiace. Po splnení všetkých predpísaných podmienok potvrdí výskumné protokoly Biomedicínsky úrad (l'Agence de biomédecine).

Desiatky oponentov zákona, medzi nimi aj parížsky arcibiskup Mgr André Vingt-Trois, už stihli prejaviť svoj nesúhlas v okolí Palais-Bourbon.

Podľa Philippea Gosselina z Únie za ľudové hnutie (l´UMP) text prijatého zákona narúša pôvodnú rovnováhu a vyváženosť zákona z roku 2011 a ustupuje ideológii, je pochlebovaním francúzskej ľavice a ústupkom voči tlaku určitej skupiny laboratórií.

Pravicová l´UMP už oznámila, že chystá podať odvolanie na Ústavný súd.

Spracovala : Katarína Zubková

Zdroje :
http://www.rmc.fr/editorial/400436/autorisation-encadree-de-la-recherche-sur-lembryon/
http://www.lepoint.fr/editos-du-point/anne-jeanblanc/la-recherche-sur-l-embryon-autorisee-en-france-17-07-2013-1705667_57.php
http://www.france24.com/fr/20130716-parlement-adopte-texte-loi-autorisant-recherche-embryon-cellule-souche
http://www.allodocteurs.fr/actualite-sante-la-recherche-sur-l-embryon-autorisee-en-france-10793.asp?1=1

Foto: freedigitalphotos.net Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku
Napíšte výsledok : 6+5 =


-- žiadne príspevky --