Francúzsko sa chystá legalizovať eutanáziu | Medicínske právo
              

Články


Francúzsko sa chystá legalizovať eutanáziu


 | 15.7.2013 | komentárov: 0

Francúzsky prezident François Hollande chce iniciovať celonárodnú debatu na tému eutanázie aby o nej parlament mohol hlasovať niekedy pred koncom tohto roka, a to aj napriek zamietavému postoju väčšiny členov národného etického výboru (Comité National d´ Ethique)

Obrazok Legalizácia eutanázie bola jedna zo sľubov kampane prezidenta Hollanda a teraz robí všetko preto aby svoj sľub naplnil, a to aj napriek odporúčaniam národného etického výboru (Comité National d´ Ethique – CCNE).
Pod záštitou projektu nazvaného “End of life, autonomy of the person, will to die,” sa Hollande  obrátil na výbor s úlohou preskúmať presné okolnosti na základe ktorých by asistovaná samovražda  mohla byť autorizovaná a priniesť k tejto problematike určité odporúčania.

Schválanie eutanázie sa malo udiať podľa Švajčiarskeho vzoru tzv. "asistovanej samovraždy", ktorej podstata spočíva v tom, že pacient sám užije látku, ktorá mu je úmyselne podaná za účelom privodenia smrti, a to pod dohľadom lekára. Podstatné teda je, že posledný krok, ktorý vedie ku smrti, je vykonaný priamo pacientom. Na označenie tohto spôsobu privodenia smrti sa používajú termíny ako ,,pomoc pri zomieraní“ (aid in dying), resp. ,,dôstojné zomieranie“ (death with dignity).

Tesná väčšina z plného počtu 17 členov sa vyslovila "contra", a teda dospela k rezultátu, že legalizácia asistovanej samovraždy by bola príliš nebezpečná pre spoločnosť, pretože bezbranní pacienti to môžu považovať za ohrozenie svojich životov; môžu sa obávať, že zomrú skôr, ako by prišla naturálna smrť. Osem členov výboru sa vyslovilo "pro" legalizáciu asistovanej samovraždy, ak si to chorý pacient želá.

Etický výbor napriek zamietavému postoju k eutanázii podľa "Švajčiarskeho vzoru" inklinuje k "pasívnej eutanázii", ktorej podstatou je zastavenie podávania liečiv, alebo prerušenie obvyklej liečby v danom prípade. Toto môže byt spojené aj s podávaním bolesť utišujúcich látok (ktorých užívanie, môže takisto za istých okolnosti viesť k smrti).

Hollande nalieha, oznámil, že ak celonárodná debata dospeje k rezultátu, jeho vláda predstaví legislatívu "end-of-life care" a následne bude parlament hlasovať, a to už koncom tohto roka.
Podľa tzv. Leonettiho zákona z roku 2005 je vo Francúzsku aktívna eutanázia trestná. Lekári však môžu prerušiť či obmedziť starostlivosť, pokiaľ si to želá pacient a práve aktuálne tendencie vytváraju v radách odborníkov obavy, že sa čiastočne otvárajú dvere k aktívnej eutanázii.

Podľa Francúzskeho národného demografického výboru, dochádza v krajine k  približne 3,000 eutanáziam per annum, ktoré sú ilegálne.


Spracoval: Mgr. Lukáš DERCO

Zdroje:

http://oneworldnews.co/french-panel-votes-against-euthanasia-but-president-pushes-it-anyway/
http://www.bioedge.org/index.php/bioethics/bioethics_article/10589http://oneworldnews.co/french-panel-votes-against-euthanasia-but-president-pushes-it-anyway/
http://www.thelocal.fr/20130701/french-ethics-council-rejects-swiss-style-euthanasia

Foto: http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/francois-hollande/9486342/Mr-Normal-Francois-Hollande-criticised-by-French-Left.html


 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku
Napíšte výsledok : 8+1 =


-- žiadne príspevky --