Minister zdravotníctva Spolkovej republiky Nemecko- Daniel Bahr navrhuje tvrdší postup proti korupcii v zdravotníctve | Medicínske právo
              

Články


Minister zdravotníctva Spolkovej republiky Nemecko- Daniel Bahr navrhuje tvrdší postup proti korupcii v zdravotníctve


 | 7.7.2013 | komentárov: 0

Korupcia v zdravotníctve sa stáva čoraz väčším problémom aj v nemeckej spoločnosti. Podvod a korupcia v tunajšom zdravotníctve nie sú žiadnou raritou, skôr základným fenoménom. Problém je dlhodobo známy. Niektoré farmaceutické firmy finančne podporujú lekárov a kliniky, pokiaľ predpisujú pacientom určité lieky, alebo používanie zdravotníckych pomôcok.

Obrazok Podľa odhadov protikorupčnej organizácie Transparency International sa v Nemecku vynaloží ročne 9,4 miliardy eur na podplácanie lekárov a iných zástupcov zdravotníctva. Vzťahy medzi farmaceutickým priemyslom a medicínou tak predstavujú  vážnu hrozbu pre serióznu medicínu a pre dôveru, ktorú pacienti vkladajú v lekárov.

Korupcia v zdravotníctve doposiaľ beztrestná

V roku 2012 rozhodol Spolkový súdny dvor, že sa lekári nedopúšťajú trestného činu, pokiaľ prijímajú dary od farmaceutických firiem, keďže v čase rozhodovania Spolkového súdneho dvora neexistovala zákonná úprava, ktorá by toto správanie zakazovala.  V konkrétnom spore sa jednalo o prípad farmaceutickej referentky, ktorá vystavila lekárovi šek v hodnote 18.000 eur ako prémiu, pokiaľ bude predpisovať pacientom lieky jej farmaceutickej spoločnosti. Spolkový súdny dvor sa však vyjadril, že ani lekár, ani farmaceutická referentka sa týmto konaním nedopustila trestného činu. Reagujúc na uvedené rozhodnutie následne ministerstvo zdravotníctva začalo vyvíjať kroky k prijatiu právnej úpravy- Antikorupčného zákona. Podplácanie lekárov nemocenskej poisťovne a iných skupín zdravotníckych povolaní (napr. lekárnikov, zubných technikov) má byť podľa navrhovaného zákona sankcionované pokutou alebo trestom odňatia slobody na tri roky. Plánovaná právna úprava má byť zakotvená v Zákonníku sociálneho zabezpečenia v piatej časti, ktorá sa venuje trestným činom.

Autor: Lucia Onderková
Foto: freedigitalphotos.net
Zdroje: tobiasrudolph.de, healthcaremarketing.eu Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku
Napíšte výsledok : 1+10 =


-- žiadne príspevky --