Veľká Británia: Vláda podporila použitie DNA troch rodičov v asistovanej reprodukcii | Medicínske právo
              

Články


Veľká Británia: Vláda podporila použitie DNA troch rodičov v asistovanej reprodukcii


 | 30.6.2013 | komentárov: 0

Veľká Británia ako prvá krajina na svete povolí využitie DNA troch rodičov pri in vitro fertilizácii. Vláda by mala vypracovať právnu úpravu regulujúcu využitie tejto techniky do konca roka 2013, pričom sa očakáva, že v roku 2014 bude predložená parlamentu.

Obrazok Napriek vládnej podpore má technika svojich zástancov aj odporcov. Zástancovia praktiky vidia benefity predovšetkým v možnosti pomôcť rodičom, ktorí sú nosičmi geneticky dedičných chorôb (mitochondriálnych chorôb), ktoré sa prenášajú z matky na dieťa,  ako napríklad svalová dystrofia.
Odporcovia techniky majú naopak zato, že povolenie tejto praktiky predstavuje „slippery slope“, pričom sa „postihnutým rodičom“ ponúkajú iné možnosti (adopcia alebo využitie darcovských buniek). Obavy majú predovšetkým z rozširovania možností zasahovať do genetickej informácie dieťaťa, eugeniky a z vytvárania tzv. detí na objednávku.  Napriek týmto výhradám, Human Fertilisation and Embryology Authority (HFEA), úrad regulujúci činnosti spojené s výskumom a liečbou reprodukčných porúch v Británii, tvrdí, že metóda, pri ktorej je DNA matky prenesené do zdravého vajíčka tretej osoby, je bezpečná. Výsledkom tejto procedúry je dieťa, ktoré má DNA troch rodičov. Celkovo by mala táto liečba pomôcť 10 párom ročne.

Spracovala: Zuzana Zoláková
Zdroj: bbc.co.uk
Foto: freedigitalphotos.net


 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku
Napíšte výsledok : 9+4 =


-- žiadne príspevky --