Vážne chorej žene zo Salvádoru odopreli postúpiť potrat | Medicínske právo
              

Články


Vážne chorej žene zo Salvádoru odopreli postúpiť potrat


 | 4.6.2013 | komentárov: 0

Najvyšší súd v stredoamerickom štáte Salvádor zakázal potrat mladej žene, ktorá čaká dieťa, ktorému absentuje veľká časť mozgu a lebky. Sama dokonca trpí vážnou nevyliečiteľnou chorobou tzv. lupus (celým názvom "systémový lupus erytematózus").

Obrazok Prípad dvadsaťdva ročnej ženy pod pseudonymom "Beatriz" (aby sa ochránila jej identita) rozbúril debaty o nároku ženy na potrat a postavil proti sebe dva tábory  - "pre" a "proti".  26 týžňov starému plodu v tele matky (nasciturus) sa vyvýja len parciálna časť mozgu, resp. sa nevyvíja vôbec. V situáciach ako je táto, takmer všetky deti zomrú ešte pred pôrodom, resp. krátko po ňom. Beatriz dokonca trpí chronickou nevyliečiteľnou chorobou a zlyhávajú jej obličky a jej zdravotný stav sa pretrvávajúcim tehotenstvom rapídne zhoršuje a po pôrode je ohrozený aj život matky.

Kardinálny problém tkvie v tom, že El Salvador je silno katolický štát  kde sú potraty bez výnimiek zakázané.

Prerušenie tehotenstva tejto mladej ženy žiada lekárska komisia v nemocnici, minister zdravotníctva ako aj rôzne organizácie pre ľudské práva. Protest pred salvádorskou ambasádou v Mexiku usporiadala i organizácia Amnesty International, avšak Najvyšší súd povolenie interupcie zamietol.

Argumenty "contra"

Jeden zo sudcov konštatoval, že stav Beatriz je stabilizovaný. Uznal však, že se to môže zmeniť a nariadil  doktorom permanentné a dôkladné sledovanie zdravotného stavu. Sudca Rodolfo Gonzalez hlasoval proti proti interupcii. Poznamenal však, že súd nemá nahradzovať potratovú komisiu.

Oponenti potratov neostali bez reakcie:

"Myslím si, že obrovská diskusia bola vytvorená zámerne, využívajúc problém Beatriz za účelom podpory legalizácie potratov," povedala Regina de Cardenal z "Yes to Life Foundation".
Napriek tomu, že lekári, ktorí liečia Beatriz sami odporúčali potrat, iní odborníci z medicínskeho prostredia s potratom nesúhlasia.

"Naneštastie, lupus je nevyliečiteľná choroba, a preto nie je dôvod klamať verejnosť" povedal Miguel Fortin z Inštitútu Právnej medicíny. "Zdravotný stav Beatriz sa nezlepší keď bude tehotenstvo prerušené. Tehotenstvo je dočasný  stav ale lupus zotrvá."

Minister zdravotníctva sa vyjadril, že  vláda podporuje potrat, ale finálne rozhodnutie je na Najvyššom súde.

Argumenty "pro"


Jeden zo sudcov - Florentin Melendez hlasoval za povolenie potratu, avšak odmieta tvrdenie, že by potraty generálne podporoval.

Riaditeľka  kampane podporujúcej Beatriz - Morena Herrera, považuje rozhodnutie súdu za nezodpovedné a argumentuje následovne: "Chráni plod, ktorý nemá žiadne šance na prežitie. Jediný život, ktorý tu môžeme zachrániť, je život Beatriz". Jej snahy budú smerovať k tomu aby ženu dostali za hranice Salvadoru, kde jej budú môcť poskytnúť adekvátnu starostlivosť.
"Keď sa dieťa narodí, obaja (matka aj dieťa) môžu zomrieť, a povedali mi, že dieťa prežije iba šsť hodín po pôrode" tvrdí matka Beatriz.

Samotná Beatriz argumentuje, že potrat jej môže zachrániť život a umožní jej postarať sa o svoje druhé jednoročné dieťa.


Foto:      http://edition.cnn.com/2013/05/23/world/americas/el-salvador-abortion/index.html?hpt=ila_mid
Zdroje:   http://news.ninemsn.com.au/health/2013/05/31/10/05/ill-el-salvador-woman-denied-abortion
               http://edition.cnn.com/2013/05/23/world/americas/el-salvador-abortion/index.html?hpt=ila_mid

Spracoval: Mgr. Lukáš Derco
 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku
Napíšte výsledok : 9+10 =


-- žiadne príspevky --