Lekári žiadajú anglický súd o povolenie vykonať interrupciu bez súhlasu mentálne chorej pacientky | Medicínske právo
              

Články


Lekári žiadajú anglický súd o povolenie vykonať interrupciu bez súhlasu mentálne chorej pacientky


 | 16.4.2013 | komentárov: 0

Lekári žiadajú súd o vydanie povolenia na vykonanie interrupcie mentálne chorej ženy bez jej súhlasu

Obrazok Žena, ktorá z právnych dôvodov nebude menovaná, trpí kosáčikovitou anémiou. Toto dedičné ochorenie spočíva v nesprávnom fungovaní červených krviniek. Tie upchávajú cievy, čím spôsobujú ťažkosti s dýchaním. Vzniknuté blokády môžu pretrvávať až niekoľko týždňov, pričom pacienta zanechajú vyčerpaného, s bolesťami a ťažkosťami s dýchaním. Tím lekárov, ktorý ju má na starosti sa obáva, že by ju tehotenstvo mohlo ohroziť v ešte väčšej miere.

Právnici z NHS Trust (National Health Service Trust) v južnom Anglicku sa chystajú tento prípad predložiť pred Court of Protection (Súd ochrany, ktorého jurisdikcia zahŕňa majetok, finančné a osobné záujmy ľudí s nedostatočnými duševnými schopnosťami pre rozhodovanie) a požiadať sudcu o vydanie súdneho príkazu. Ten by im mal vydať príkaz, ktorý umožní lekárom, ošetrovať ženu bez jej súhlasu.

V inom, skoršom, prípade už spomínaný súd vydal zákaz, aby mala žena trpiaca autizmom pohlavný styk. V ďalšom bola žene, ktorá trpela demenciou, na návrh sociálneho pracovníka takmer zakázaná plavba loďou kvôli jej bezpečiu.  Sudca sa nechal počuť, že súd je zodpovedný ponechať ľuďom slobodu robiť „neuvážené rozhodnutia“, no príležitostne im ich musí, pre ich vlastné dobro, aj zakázať.

Spracoval: Matúš Červený

Zdroje : http://www.telegraph.co.uk/news/uknews/law-and-order/9786469/Doctors-seek-court-order-to-carry-out-abortion-on-mentally-disabled-woman.html
               http://www.mladyvedec.sk/archiv/archiv-druheho-cisla/38-vetko-zle-moe-by-na-nieo-dobre.html

Foto: healthtap.com
 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku
Napíšte výsledok : 5+1 =


-- žiadne príspevky --