Nemeckí biskupi povolili v prípade znásilnenia pilulku „po“ | Medicínske právo
              

Články


Nemeckí biskupi povolili v prípade znásilnenia pilulku „po“


 | 8.4.2013 | komentárov: 0

Cirkev v Nemecku čelila v poslednej dobe nátlaku kvôli nedávnemu prípadu, kedy dve katolícke lekárske zariadenia v Kolíne nad Rýnom odmietli vyšetriť znásilnenú 25-ročnú ženu. Okolnosti prípadu zverejnila lekárka, ktorá žiadala gynekologické oddelenie sv. Vincenta o vyšetrenie pacientky, no dostala negatívnu odpoveď. Etická komisia nemocnice rozhodla, že lekári v tomto nemocničnom katolíckom zariadení nebudú vyšetrovať ženy po sexuálnych útokoch. Cirkev tvrdí, že došlo k nedorozumeniu a že si lekári pomýlili nariadenie so zákazom predpisovať núdzovú antikoncepciu, teda tabletku ktorá zabráni možnému otehotneniu.

Obrazok Štátne zastupiteľstvo nevidí zanedbanie v postupe katolíckych nemocníc

Podľa kolínskeho štátneho zastupiteľstva neexistuje podozrenie, že tieto dve spomínané katolícke zdravotnícke zariadenia zanedbali povinnosť poskytnúť zdravotnú pomoc, keď odmietli vyšetrenie údajne znásilnenej ženy. Žena navštívila lekára pohotovostnej služby, ktorý ju vyšetril a odporúčil odobranie gynekologických vzoriek na špecializovanom nemocničnom pracovisku. Kolínska prokuratúra zdôrazňuje, že keď sa žena dostavila do nemocnice, nejednalo sa o akútny prípad a nemožno hovoriť o pochybení, či trestnom čine nemocnice. Odobranie prípadných vzoriek spermatu odmietli dve katolícke kliniky, pretože sa obávali, že by v prípade potvrdenia znásilnenia museli žene predpísať abortívny prostriedok zabraňujúci usadeniu oplodneného vajíčka v maternici.

Debata o morálno-teologických a medicínskych otázkach

Tento prípad vyvolal búrlivú debatu v rámci i mimo biskupskej konferencie. Kolínsky arcibiskup Joachim Meisner vyhlásil, že zmienený prípad je proti kresťanskému poslaniu kliník.
Nemecká biskupská konferencia sa napokon zhodla na tom, že nemecké katolícke nemocnice budú môcť predpísať znásilneným ženám tzv. pilulku „po“.  Zároveň však dodali, že je možné použiť len také preparáty, u ktorých možno vylúčiť riziko abortívnych účinkov, konkrétne vylúčiť, že prostriedok namiesto zabráneniu oplodnenia usmrtí oplodnené vajíčko. Cirkev taktiež naďalej odmieta potratové pilulky, známe pod technickým označením RU-486.


AUTOR: Lucia Onderková
zdroj : http://www.aerzteblatt.de/nachrichten/53256/Kardinal-Meisner-Manche-Pillen-danach-vertretbar

 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku
Napíšte výsledok : 9+9 =


-- žiadne príspevky --