Aká je právna úprava počítania potratov v rôznych štátoch? | Medicínske právo
              

Články


Aká je právna úprava počítania potratov v rôznych štátoch?


 | 22.3.2013 | komentárov: 0

Podľa posledných informácií z čínskeho ministerstva zdravotnítva bolo od roku 1971 keď sa zaviedla "politika jedného dieťaťa" vykonaných 336 miliónov potratov. Napriek tomu, že sa otázka akým spôsobom sa zaznamenávajú tieto udalosti zdá banálna, v rôznych právnych kultúrach sa k nej pristupuje rôzne.

Obrazok V Číne, kde je tento zákrok legálny, sú poskytovatelia zdravotnej starostlivosti viazaný zákonom dokumentovať každý vykonaný potrat. Avšak podľa fluktujúcich údajov je zjavné, že informácie nebudú presné, prípadne úmyselne skreslené. Ďalšou nevýhodou je, že ilegálne potraty nie sú nikde zaznamenané a teda celkové číslo môže byť vyššie.

Dôveryhodnejšie zdroje sú z krajín, kde je potrat legálnym a poskytovatelia zdravotnej starostlivosti musia predložiť dokumenty o jeho vykonaní za účelom uplného, alebo čiastočného preplatenia poisťovňami. Bohužiaľ, stále vzniká problém s "domácimi" potratmi a potratmi vykonávanými na súkromných klinikách, ktorých čísla obvykle nie sú zarátané do štúdií.


Môžeme rozlíšiť dva prístupy zaznamenávania
1. v prípade (prevažne Severských) krajín, ktoré sú otvorenejšie v danej problemtike sa získavajú aj informácie o veku ženy, fáze tehotenstva a druhu zdravotníckeho zariadenia, kde sa zákrok vykonal.
2.v krajinách, kde sú potraty zakázané je ich rátanie omnoho zložitejšie, pretože sa nedá konštatovať, že by k nim napriek zákazu nedochádzalo. Obvyklou metódou je skúmanie nemocničných záznamov žien, ktoré  sa priznali, pretože mali príznaky komplikácií spojených s nelegálnym potratom a doložiť tieto údaje miestnym zdravotným odborníkom, na odhadnutie ich celkového počtu. Samozrejme, v niektorých krajinách kde by takéto priznanie mohlo byť podmienkou pre trestné stíhanie sa bude výchádzať iba zo symptómov, ktoré však môžu byť zhodné s inými ochoreniami.

Medzi iné metódy sa zaradzujú anonymné prieskumy poskytovateľov nelegálnych potratov a dotazníkov pre ženy.

Novým prístupom je vytvorenie matematických modelov na predpokladanú mieru aborcií prezentovanú Charlesom F. Westoffom z Princetonskej Univerzity. Vzorec predikcie (zloženy z množstva premenných ako mestského a vidieckeho prostredia a vzdelania)  je však vhodný skôr pre rozvinuté než rozvojové krajiny.

Prečo je takýto výpočet dôležitý ?

Umelé prerušenie tehotenstva je predmetom záujmu pre určovanie reprodukčného zdravia obyvateľstva a možného ovplyvnenia politiky daného štátu pre, alebo proti podpore tehotenstiev. Na druhej strane nelegálne potraty sú častou príčinou úmrtia matiek a iných zdravotných ťažkostí a po tretie miera potratov je ukazovateľom využívania iných antikocepčných metód - čím používanejśie sú antikoncepčné metódy v spoločnosti tým nižšií je počet potratov.

spracoval: Peter Bobčík

http://www.slate.com/articles/news_and_politics/explainer/2013/03/chinese_abortion_data_how_do_researchers_like_the_guttmacher_institute_count.html
http://pdf.usaid.gov/pdf_docs/PNADN520.pdf
http://www.jstor.org/discover/10.2307/3181181?uid=3739024&uid=2&uid=4&purchase-type=none&accessType=RR&sid=21101806554483&showMyJstorPss=false&seq=1&showAccess=true Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku
Napíšte výsledok : 7+1 =


-- žiadne príspevky --