Amputácie ako trest | Medicínske právo
              

Články


Amputácie ako trest


 | 9.3.2013 | komentárov: 0

Hodnoverné zdroje v Sudáne informovali o treste amputovania pravej ruky a ľavého chodidla muža, ktorý vykonali na príkaz súdu zdravotnícki pracovníci 14.2.2013, čo je v absolútnom rozpore so zákazom krutých a neľudských trestov.

Obrazok Inštitúcie ako Africké centrum pre spravodlivé a mierové štúdie (ACJPS), Human Rights Watch, a Physicians for Human Rights, sa dovolávali, aby boli praktiky okamžite ukončené a žiadali rýchlu reformu sudánskych zákonov, ktoré sú v protiklade s medzinárodnými záväzkami tejto krajiny.

Podľa uvedených informácií 30-ročný Adam Al-Muthna bol za ozbrojenú lúpež odsúdený k amputácií protiľahlých končatín, pričom sa tento trest "považuje za štátom uznávanú formu mučenia" povedal Dr. Vinvent Iacopino - poradca pre Physicians for Human Rights " spoluúčastníctvo zdravotníckych pracovníkov (ktorí tieto tresty v Sudáne vykonávajú) je v takýchto skutkoch hrozným protikladom k princípom spojených národov, alebo medicínskej etiky, hlavne pre doktorov, ktorí sa zapájajú (či už aktívne, alebo pasívne) do aktov nehumánneho a krutého zaobchádzania, alebo trestania."

Zdravotnícki pracovníci musia dodržiavať najvyššiu profesionálnu úroveň, dbať na dodržiavanie ľudských práv a ľudskej dôstojnosti.


Muthna bol usvedčený z trestu ozbrojenej lúpeže podľa článku 167 Sudánskeho trestného zákona, keď ozbrojený zaútočil na autobus, ktorý viezol pasažierov medzi Severným Kordofanom a východným Darfurom v marci 2006. Amputácia protiľahlých končatín je podľa ich legislatívy prípustná, ak pri ozbrojenej lúpeži dôjde k ťažkému ublíženiu na zdraví, alebo majetkovej škode vo výške 1500 Sudánskych libier (približne 259 eur, čo by bol na Slovensku iba priestupok). Takéto zákony by nemali mať miesto v trestnom systéme akejkoľvek krajiny.

Nejedná sa o jediný prípad takéhoto druhu. V roku 2012 boli dve ženy odsúdené na  trest ukameňovaním za trestný čin cudzoložstva, ktoré bolo zmenené po medzinárodnom naliehaní. Bičovanie sa taktiež zaraďuje medzi rutinné tresty. Všetky tri formy trestov sú odvodzované od Islamského práva Šaría

Paradoxom zostáva, že Sudán je členom Africkej komory pre ľudské práva. Sudán podpísal Konvenciu spojených národov proti mučeniu, avšak ešte nebola ratifikovaná.

spracoval: Peter Bobčík
zdroje:
http://physiciansforhumanrights.org/press/press-releases/sudan-doctors-perform-amputations-for-courts.html
http://www.bioedge.org/index.php/bioethics/bioethics_article/10420
 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku
Napíšte výsledok : 6+9 =


-- žiadne príspevky --