Môže darca spermií žiadať ich vrátenie? | Medicínske právo
              

Články


Môže darca spermií žiadať ich vrátenie?


 | 4.3.2013 | komentárov: 0

Príbeh ako z televízneho seriálu sa odohral v Izraeli, kde anonymný darca spermií je odporcom v súdnom spore voči žene, ktorá si vyžiadala jeho spermie.

Obrazok Podľa informácií časopisu Haaretz,  39 - ročná slobodná mamička žijúca na Floride porodila dcéru s využitím spermií Izaraelského darcu. Odobrala pritom ďalších 5 vzoriek, ktoré po zaplatení mali byť pre ňu uložené. Avšak, keď sa rozhodla počať ďalšie dieťa a odcestovala za tým účelom do Izraela (kde boli bunky uložené ) zistila, že muž sa rozhodol vziať svoj genetický materiál späť, po tom, čo z náboženských dôvodov oľutoval svoje darcovstvo, "keďže dieťa, ktoré nemiloval počal so ženou, ktorú nepoznal" a kontaktoval za týmto účelom aj ministerstvo zdravotníctva. Mamičke bolo poskytnutá vrátenie poplatku za úschovu spermií - celú situáciu považovala žalobkyňa najprv za vtip.

Slobodná matka to chápala ako bezprávie a začala súdne konanie. Jej dcéra musí podľa jej slov mať biologického súrodenca. "Je mimo právomoci darcu spermií, aby zmenil svoj názor...naplánovala som si rodinu a potom jedného dňa (kto vie koľko detí už má) zmenil názor. Zmenil svoj spôsob života, ale čo s mojím spôsobom života ?"

Najvyšší súd podporil autonómiu darcu ako prioritnejšiu oproti príjemkyni, ktorá ich potrebuje na splodenie geneticky zhodného súrodenca. "Je možné uznať pohľad osoby, ktorá po premyslení dospela k záveru, (ktorý z rôznych príčin nezdieľala v okamihu darcovstva) že nechce, aby splodil dieťa z jeho spermií, pretože si ich nevybral a ani ich matku, nemá s nimi žiadne spojenie a nebude ich vychovávvať."

Matka však žiada opak "Ajkeď rozsudok odkazuje na jeho pocity, nikto nespomenul moje pocity. Som matka, ktorá vychováva dcéru sama." Plánuje sa proti rozsudku odvolať z dôvodu tejto disproporcie.

Podľa jej názoru môže judikát ovplyniť reliabilitu spermobaniek v Izraeli voči prijemcom, pričom dodáva že najdôležitejšie problémy neboli rozsudkom vyriešené.

"Bola som prekvapená, že som zo sporu vyšla s "prázdnymi rukami"...z dôvodu sporu som navštívila Izrael dva krát, bola som mimo práce, zaplatila som za právneho zástupcu a musela som otvoriť svoj život médiám, zatiaľčo  on (darca) vyšiel zo sporu bez "škrabnutia" keď bol vyzvaný na zaplatenie symbolického poplatku, ktorý získal pri donácií."

na druhej strane stojí názor darcu, ktorý povedal " Oženil som sa a s Božou pomocou sa nám narodil syn... za bolesť ktorú som spôsobil svojej žene a domnievam sa, že aj mojim deťom som zodpovedný. Neistota, ktorej budú musieť v budúcnosti čeliť, z dôvodu, že majú súrodencov ktorých nepoznajú je strašná a ľutujem, že som ju spôsobil svojim blízkim."

Treba skonštatovať, že proti sebe stojí skôr pragmatický pohľad ženy a názor muža zastrený emocionálnymi a náboženskými dôvodmi. Argumentácia dôležitosti krvnej väzby medzi súrodencami je však otázna, keďže spojítkom medzi nimi bude  aj tak iba osoba matky.

spracoval: Peter Bobčík
http://www.haaretz.com/news/features/his-or-hers-who-owns-a-donor-s-sperm-1.505332

http://www.bioedge.org/index.php/bioethics/bioethics_article/10418 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku
Napíšte výsledok : 9+9 =


-- žiadne príspevky --